careers-bg

All State Awards

 

Girls

  • 2020

    Player of Year - Chyna Cornwell – Newton-Conover

    Coach of Year - Dee Hardy - E.E. Smith

    Team Name Grade School
    1st Team Chyna Cornwell 12 Newton-Conover
    1st Team Saniya Rivers 11 Ashley
    1st Team Anya Poole 12 Southeast Raleigh
    1st Team Kennedy Todd-Williams 12 Jacksonville
    1st Team Jessica Timmons 11 North Meck
           
    2nd Team Indya Nivar 10 Apex Friendship
    2nd Team Emily Carver 11 Enka
    2nd Team Teonni Key 11 Cary
    2nd Team Jacee Busick 12 Glenn
    2nd Team Skylah Travis 12 Weldon
           
    3rd Team Navaeh Brown 12 Mallard Creek
    3rd Team Miya Giles-Jones 9 EE Smith
    3rd Team Jenna Wooten 12 DH Conley
    3rd Team Hannah Tipton 11 Mtn Heritage
    3rd Team Keayna McLaughlin 12 Pinecrest

     

  • 2019

    Player of Year - Saniya Rivers – Laney HS

    Coach of Year - Susie Shelton - Mtn Heritage HS

    Team Name Grade School
    1st Team Saniya Rivers 10 Laney
    1st Team Alexandria Scruggs 12 EE Smith
    1st Team Nia Daniel 12 Hickory Ridge
    1st Team Chyna Cornwell 11 Newton-Conover
    1st Team Callie Scheier 12 W Forsyth
           
    2nd Team Cayla King 12 Northwest Guilford
    2nd Team Kendal Moore 12 Pine Forest
    2nd Team Ellie Sutphin 11 East Surry
    2nd Team Brittany Staves 12 Leesville Road
    2nd Team Hannah Tipton 10 Mountain Heritage
           
    3rd Team Dazia Lawrence 12 Mallard Creek
    3rd Team Kennedi Simmons 11 SE Guilford
    3rd Team Jada Peebles 12 Wakefield
    3rd Team Jessica Timmons 10 North Meck
    3rd Team Lyrik Thorne 12 Ledford

     

  • 2018

    Player of Year - Elissa Cunane  - Northern Guilford HS

    Coach of Year - Darlene Joyner - Northwest Guilford HS

    Team Name Grade School
    1st Team Elissa Cunane 12 Northern Guilford
    1st Team Nyjanique Langley 12 North Pitt
    1st Team Ahlana Smith 12 Mallard Creek
    1st Team Jada McMillian 12 Southeast Raleigh
    1st Team Elizabeth Kitley 11 Northwest Guilford
           
    2nd Team Alexandria Scruggs 11 EE Smith
    2nd Team Saniyah Rivers 9 Laney
    2nd Team Jo Snow 12 Mount Airy
    2nd Team Elana Ingram 12 Roxboro Community
    2nd Team Areon Laurent 12 Jacksonville
           
    3rd Team Kennedy Todd-Williams 10 Jacksonville
    3rd Team Evonna McGill 12 Ashbrook
    3rd Team Jessica Beckner 12 Murphy
    3rd Team Janiya Downs 11 South Rowan
    3rd Team Dazia Lawrence 11 Mallard Creek

     

  • 2017

    Player of Year - Mikayla Boykin - Clinton HS

    Coach of Year - Chris Owens - Clinton HS

    Team Name Grade School
    1st Team Mikayla Boykin 12 Clinton
    1st Team Kai Crutchfield 12 Millbrook
    1st Team Elissa Cunane 12 Northern Guilford
    1st Team Kayla Jones 12 Riverside (Martin)
    1st Team Ariyana Williams 12 Freedom
           
    2nd Team Elizabeth Kitley 10 NW Guilford
    2nd Team Cayla King 11 NW Guilford
    2nd Team Jo Snow 11 Mt Airy
    2nd Team Jada McMillian 12 SE Raleigh
    2nd Team Kayla Stephens 12 Northside (Jax)
           
    3rd Team Ariana Nance 12 Rocky River
    3rd Team Dazia Powell 12 Millbrook
    3rd Team Nyjanique Langley 11 North Pitt
    3rd Team Mahaley Holit 12 Central Cabarrus
    3rd Team Madeline Hardy 11 Rockingham County

     

  • 2016

    Player of Year -Kai Crutchfield - Millbrook

    Coach of Year -Amber Reddick - Freedom

    Team Name Grade School
    1st Team Kai Crutchfield 11 Millbrook
    1st Team Lexi Mercer 12 Rosewood
    1st Team Bayley Plummer 12 East Davidson
    1st Team Ariyana Williams 11 Freedom
    1st Team Lacey Suggs 12 East Bladen
           
    2nd Team Ra'Shika White 12 Berry Academy
    2nd Team Dazia Powell 11 Millbrook
    2nd Team Brooklyn Allen 12 Pisgah
    2nd Team Chanin Scott 12 Myers Park
    2nd Team Haley Barber 12 NW Guilford
           
    3rd Team Kayla Stephens 11 Northside (Jax)
    3rd Team Ona Udoh 12 Terry Sanford
    3rd Team Lindsey Adams 12 Freedom
    3rd Team Angel Rizor 12 East Wake
    3rd Team Lashonda Monk 11 SW Guilford

     

  • 2015

    Player of Year -Stephanie Watts - Weddington

    Coach of Year - Barbara Nelson - Myers Park

    Team Name Grade School
    1st Team Stephanie Watts 12 Weddington HS
    1st Team Chinyere Bell 12 South View HS
    1st Team Grace Hunter 12 Athens Drive HS
    1st Team Aliyah Mazyck 12 Myers Park HS
    1st Team Rydeiah Rogers 12 Myers Park HS
           
    2nd Team Kaila Craven 12 Southwestern Randolph HS
    2nd Team Kaila Ealey 12 Broughton HS
    2nd Team Yazmen Hannah 12 Hickory HS
    2nd Team Jade Phillips 12 Southeast Raleigh HS
    2nd Team Danasia Witherspoon 12 Hickory HS
           
    3rd Team Kayla Jones 10 Riverside HS (Williamston)
    3rd Team Mone' Jones 12 Durham-Riverside HS
    3rd Team Maddi Suddreth 12 Alexander Central HS
    3rd Team A'diyah Ussery 12 Crest HS
    3rd Team Tainashia Vines 12 Bunn HS

     

  • 2014

    Player of Year - Jamie Cherry - West Craven HS

    Coach of Year - Sherry Norris - Chapel Hill HS

    Team Name Grade School
    1st Team Jamie Cherry 12 West Craven
    1st Team Paris Kea 12 Page
    1st Team Azura Stevens 12 Cary
    1st Team Stephanie Watts 11 Weddington
    1st Team Rachel Camp 12 East Rutherford
           
    2nd Team Rydeiah Rogers 11 Myers Park
    2nd Team Jamella Smith 12 Chapel Hill
    2nd Team Shaylen Burnett 12 Southern Alamance
    2nd Team MiKayla Boykin 9 Clinton
    2nd Team Aliyah Mazyck 11 Myers Park
           
    3rd Team Akela Branch 12 Albemarle
    3rd Team Jessica Jones 12 West Forsyth
    3rd Team Kayla Jones 9 Riverside (Martin)
    3rd Team Malaya Johnson 12 North Surry

    3rd Team

    Imani Watkins 12 TW Andrews

    3rd Team

    Madi Story 12 Bandys
  • 2013

    Player of Year - J’Kyra Brown - Rocky Mount HS

    Coach of Year - Chris East - Millbrook HS

    Team Name Grade School
    1st Team J’Kyra Brown 12 Rocky Mount
    1st Team Jamie Cherry 11 West Craven
    1st Team Brianna Day 12 Millbrook
    1st Team Ryan Flowers 12 Millbrook
    1st Team Paris Kea 11 Page
           
    2nd Team Keri Fulp 12 East Surry
    2nd Team Mylia Garner 12 Jordan Matthews
    2nd Team Kiara Leslie 11 Holly Springs
    2nd Team Adiyah Ussery 10 Crest
    2nd Team Stephanie Watts 10 Weddington
           
    3rd Team Bre Armstrong 12 Forestview
    3rd Team Mycha Drakeford 11 Harding
    3rd Team Avery Mintz 11 Cherokee
    3rd Team Terri Rogers 12 Eastern Alamance
    3rd Team Ashley Williams 12 Green Hope

     

  • 2012

    Player of Year - Kristen Gaffney - Green Hope HS

    Coach of Year - Chris East - Millbrook HS

    Team Name School
    1st Team Kristen Gaffney Green Hope
    1st Team Briana Day Millbrook
    1st Team Roddreka Rogers Myers Park
    1st Team Jamie Cherry West Craven
    1st Team Sidney Cook Southview
         
    2nd Team Brielle Blair Salisbury
    2nd Team Lindsay Simpson Franklin
    2nd Team Mylia Garner Jordan-Matthews
    2nd Team Christelle Shembo Ardrey Kell
    2nd Team J’Kyra Brown Rocky Mount
         
    3rd Team Zena Lovette SW Guilford
    3rd Team Essence Baucom Berry Academy
    3rd Team Ryan Flowers Millbrook
    3rd Team Ciare Morris Southview
    3rd Team Bre Armstrong Forestview

     

  • 2011

    Player of Year - Cierra Burdick - Butler HS

    Coach of Year - Jessica Bryan - SWest Guilford HS

    Team Name Grade School
    1st Team Cierra Burdick 12 Butler
    1st Team Danielle Butts 12 South Central
    1st Team Megan Buckland 12 Bishop McGinness
    1st Team Kristen Gaffney 11 Green Hope
    1st Team Courtney Melvin 12 East Bladen
           
    2nd Team Jada Payne 12 Hickory
    2nd Team Millesa Calicott 12 Mt. Tabor
    2nd Team Ariel Bursey 12 Western Harnett
    2nd Team Sidney Cook 11 South View
    2nd Team Olivia Rankin 12 Salisbury
           
    3rd Team Lindsay Simpson 11 Franklin
    3rd Team Jazmine Charles 12 Central Davidson
    3rd Team Hillary Sigmon 12 Hickory
    3rd Team Zena Lovette 11 SW Guilford
    3rd Team Shonese Jones 12 Brevard

     

  • 2010

    Player of Year - Monet Tellier - East Meck HS

    Coach of Year - Mike Robinson - Green Hope HS

    Team Name Grade School
    1st Team Monet Tellier 12 East Meck
    1st Team Danielle Butts 11 South Central
    1st Team Kristen Gaffney 10 Green Hope
    1st Team Quinyotta Pettaway 12 Perquimans
    1st Team Shannon Smith 12 Forestview
           
    2nd Team Cierra Burdick 11 Butler
    2nd Team Millesa Calicott 11 Mt. Tabor
    2nd Team Alysia Hudson 12 Richlands
    2nd Team Lakin Norris 12 Mitchell
    2nd Team Clair Watkins 12 Butler
           
    3rd Team Kelsee Cheek 11 J.M. Robinson
    3rd Team Megan Buckland 11 Bishop McGuinness
    3rd Team Shonesse Jones 11 Brevard
    3rd Team Kelsey Long 12 East Surry
    3rd Team Alisha Mosley 12 Union Pines
  • 2009

    Player of Year - Shannon Smith - Forestview HS

    Coach of Year - Ken Beaty - Forestview HS

    Team Name Grade School
    1st Team Shannon Smith 11 Forestview
    1st Team Katie Paschal 11 Williamston
    1st Team Kelsey Evans 12 Wakefield
    1st Team Lakin Norris 11 Mitchell
    1st Team Amber Calvin 12 SouthView
           
    2nd Team Beth Miller 12 Graham
    2nd Team Ali Ford 12 Freedom
    2nd Team Shay Jones 12 Mt. Tabor
    2nd Team Clarissa Crump 12 Lee County
    2nd Team Shaniqua Clay 12 Beddingfield
           
    3rd Team Jasmine Whitehurst 12 Pasquotank
    3rd Team Chloe Wells 11 Apex
    3rd Team Celeste Stewart 12 Butler
    3rd Team Kim McNeil 12 Ashe County
    3rd Team Eleisa Hairston 12 Reidsville
    3rd Team Tee’Ara Copney 12 TC Roberson
  • 2008

    Player of Year - Brittani Billups – Eastern Wayne HS

    Coach of Year - Angela Morton - Concord HS

    Team Name Grade School
    1st Team Brittani Billups 12 Eastern Wayne
    1st Team Kristin Hanzer 12 Wakefield
    1st Team Trumae’ Lucas 12 Grimsley
    1st Team Morgan McMinn 12 North Henderson
    1st Team Kurie Washington 12 McDowell
           
    2nd Team Jessica Capers 12 Forestview
    2nd Team Ali Ford 11 Freedom
    2nd Team Beth Miller 11 Graham
    2nd Team Monique Spry 11 Beddingfield
    2nd Team Celeste Stewart 11 Butler
           
    3rd Team TT Belcher 12 Concord
    3rd Team Whitley Culler 12 North Surry
    3rd Team Tiara Gause 12 Westover
    3rd Team Shatara Jackson 12 Laney
    3rd Team Crystal Wilson 12 Millbrook
 

Boys

  • 2020

    Player of Year - Tristan Maxwell – North Meck

    Coach of Year - Larry Williford - Farmville Central

    Team Name Grade School
    1st Team Tristan Maxwell 12 North Meck
    1st Team Justin Wright 12 Farmville Central
    1st Team Nick Farrar 12 Apex Friendship
    1st Team Bobby Pettiford 11 South Granville
    1st Team Carter Whitt 11 Leesville Road
           
    2nd Team Dontrez Styles 11 Kinston
    2nd Team D’Marco Dunn 11 Westover
    2nd Team Silas Mason 12 Ben L. Smith
    2nd Team Terquavion Smith 11 Farmville Central
    2nd Team Dylan Blake 12 First Flight
           
    3rd Team Bradlee Haskell 11 Pinecrest
    3rd Team Terence Harcum 11 Granville Central
    3rd Team Nate Brafford 11 Tuscola
    3rd Team Ricky Council, IV 12 Southern Durham
    3rd Team Breon Pass 11 Reidsville

     

  • 2019

    Player of Year - Wendell Moore, Jr - Cox Mill HS

    Coach of Year - Guy Shavers - SW Guilford HS

    Team Name Grade School
    1st Team Wendell Moore, Jr 12 Cox Mill
    1st Team Day'ron Sharpe 11 South Central
    1st Team Patrick Williams 12 West Charlotte
    1st Team Keyshaun Langley 12 SW Guilford
    1st Team Justin Wright 11 Farmville Central
           
    2nd Team Kobe Langley 12 SW Guilford
    2nd Team Justin McCoy 12 Panther Creek
    2nd Team Imajae Dodd 12 Greene Central
    2nd Team Shykeim Phillips 12 South Central
    2nd Team Jalen Cone 11 Walkertown
           
    3rd Team Jay'den Turner 12 SW Guilford
    3rd Team Nas Tyson 12 Forest Hills
    3rd Team Sidney Dollar 12 East Lincoln
    3rd Team Ren Dyer 12 North Buncombe
    3rd Team Kadin Shedrick 12 Holly Springs

     

  • 2018

    Player of Year - Wendell Moore, Jr - Cox Mill HS

    Coach of Year - Tony Marshburn - Northside HS

    Team Name Grade School
    1st Team Wendell Moore, Jr 11 Cox Mill
    1st Team Jayden Gardner 12 Heritage
    1st Team Rechon Black 12 Cox Mill
    1st Team Kenny Dye 12 Northside (Jacksonville)
    1st Team Jaden Springer 10 Rocky River
           
    2nd Team Jamarius Burton 12 Independence
    2nd Team Isaiah Bigelow 12 Ben L. Smith
    2nd Team Adrian Delph 12 Kings Mountain
    2nd Team Hunter Tyson 12 Piedmont
    2nd Team Daivien Williamson 12 W-S Prep
           
    3rd Team Shykiem Phillips 11 South Central
    3rd Team Jalen Cone 10 Walkertown
    3rd Team Imajae Dodd 11 Greene Central
    3rd Team Jaylen Alston 12 Eastern Guilford
    3rd Team Jaylen Richard 12 Jordan

     

  • 2017

    Player of Year - Wendell Moore, Jr - Cox Mill HS

    Coach of Year - Tony Marshburn - Northside (Jax)

    Team Name Grade School
    1st Team Wendell Moore, Jr 10 Cox Mill
    1st Team Lavar Batts, Jr 12 Jay M Robinson
    1st Team Tyler Maye 12 Farmville Central
    1st Team Sage Surratt 12 Lincolnton
    1st Team Jayden Gardner 11 Heritage
           
    2nd Team Zach Hobbs 12 Northside (Jax)
    2nd Team Kameron Langley 12 SW Guilford
    2nd Team Connor Crabtree 12 Orange
    2nd Team Keyshawn Langley 10 SW Guilford
    2nd Team Tyrell Kirk 12 Whiteville
           
    3rd Team Carter Collins 12 East Chapel Hill
    3rd Team Hunter Tyson 11 Piedmont
    3rd Team Quay Kimble 12 Shelby
    3rd Team Ryan Schwieger 12 Weddington
    3rd Team Austin Nelson 12 North Henderson

     

  • 2016

    Player of Year -Ian Boyd -
     Apex

    Coach of Year -Bill Boyette -
     Terry Sanford

    Team Name Grade School
    1st Team Ian Boyd 12 Apex
    1st Team Sage Surratt 11 East Lincoln
    1st Team Davion Mintz 12 North Meck
    1st Team Jay Huff 12 Voyager Academy
    1st Team Lavar Batts, Jr 11 JM Robinson
           
    2nd Team Thomas Allen 11 Garner Magnet
    2nd Team Kryan Bowman 12 Havelock
    2nd Team Cory Gensler 12 Cary
    2nd Team Tyler Maye 11 Farmville Central
    2nd Team Telligence Johnson 11 Terry Sanford
           
    3rd Team Jaylen McManus 12 North Meck
    3rd Team Rechon Black 10 Concord
    3rd Team Zach Cottrell 12 Hayesville
    3rd Team Clay Mounce 12 Mount Airy
    3rd Team Isaiah Stallings 12 Terry Sanford

     

  • 2015

    Player of Year - Brandon Ingram - Kinston

    Coach of Year - Billy Anderson - East Carteret

    Team Name Grade School
    1st Team Brandon Ingram 12 Kinston HS
    1st Team Edrice Adebayo 12 Northside HS - Pinetown
    1st Team Kentrell Barkley 12 Northern Durham HS
    1st Team Chris Clemons 12 Millbrook HS
    1st Team Luke Maye 12 Hough HS
           
    2nd Team Julius Barnes 12 Garner Magnet HS
    2nd Team Jacque Brown 12 East Carteret HS
    2nd Team Mark Gilbert 11 Terry Sanford HS
    2nd Team Steven Santa Ana 12 Ardrey Kell HS
    2nd Team Hunter Seacat 12 Lake Norman HS
           
    3rd Team Ian Boyd 11 Apex HS
    3rd Team CJ Bryce 12 North Mecklenburg HS
    3rd Team Shaun Kirk 12 Whiteville HS
    3rd Team Jakishe Page 12 Lexington HS)
    3rd Team Chazz Surratt 11 East Lincoln HS

     

  • 2014

    Player of Year - Brandon Ingram - Kinston HS

    Coach of Year - Billy Anderson - East Carteret HS

    Team Name Grade School
    1st Team Brandon Ingram 11 Kinston
    1st Team Gary Clark 12 Clayton
    1st Team Gabe Devoe 12 Shelby
    1st Team TJ Evans 12 Apex
    1st Team Ricky Council II 12 Northern Durham
           
    2nd Team Kedrick Flomo 12 North Forsyth
    2nd Team Jacque Brown 11 East Carteret
    2nd Team Luke Maye 11 Hough
    2nd Team C.J. Jackson 12 Olympic
    2nd Team Devonte Boykins 12 East Rutherford
           
    3rd Team Kentrell Barkley 11 Northern Durham
    3rd Team Lamont Robinson 12 E. Alamance
    3rd Team Kishawn Pritchett 11 Lake Norman
    3rd Team Jeremy Harris 12 Page
    3rd Team Hunter Seacat 11 Lake Norman
  • 2013

    Player of Year - Isaiah Hicks - JF Webb HS

    Coach of Year - Ty Baumgardner - Olympic HS

    Team Name Grade School
    1st Team Isaiah Hicks 12 JF Webb
    1st Team Gary Clark 11 Clayton
    1st Team BJ Gladden 12 Olympic
    1st Team Devonte Graham 12 Broughton
    1st Team Sheldon Mitchell 11 Cuthbertson
           
    2nd Team Rian Holland 12 South View
    2nd Team Terrell Leach 12 SW Guilford
    2nd Team Caleb Martin 11 Davie County
    2nd Team Tyrone Outlaw, Jr 12 Person
    2nd Team Tarique Thompson 12 Hoke County
           
    3rd Team Dante Battle 11 Rocky Mount
    3rd Team Clay Byrd 12 East Burke
    3rd Team Josh Cuthbertson 12 West Craven
    3rd Team Gabe DeVoe 11 Shelby
    3rd Team Cody Martin 11 Davie County
  • 2012

    Player of Year - Denzel Ingram - Chapel Hill HS

    Coach of Year - Mike Gainey -  Rocky Mount HS

    Team Name School
    1st Team Denzel Ingram Chapel Hill
    1st Team Kadeem Allen New Hanover
    1st Team Alleric Freeman Olympic
    1st Team Terrill Hilliard Rocky Mount
    1st Team Isaiah Hicks JF Webb
         
    2nd Team Josh Smith Olympic
    2nd Team Josh Cuthbertson West Craven
    2nd Team Elijah Wilson Laney
    2nd Team Alex Bradley Pine Forest
    2nd Team Dominique Reed Garner Magnet
         
    3rd Team Greg McClinton W-S Prep
    3rd Team Tyrone Outlaw, Jr Person
    3rd Team Nate Jones Davie County
    3rd Team Carlton Ford Westover
    3rd Team Taylor McCurry Enka
  • 2011

    Player of Year - Terry Whisnant - Cherryville HS

    Coach of Year - Ron Bray - Hunter Huss HS

    Team Name Grade School
    1st Team Terry Whisnant 12 Cherryville
    1st Team Chris Wilson 12 Terry Sanford
    1st Team Jackson Simmons 12 Smoky Mountain
    1st Team Devince Boykins 12 East Rutherford
    1st Team Stilman White 12 Hoggard
           
    2nd Team Anthony Stitt 12 Butler
    2nd Team James Milliken 12 Jordan-Matthews
    2nd Team Marcus Burton 12 Butler
    2nd Team Reggie Dillard 11 Dudley
    2nd Team Donte Harper 12 South Central
           
    3rd Team Addison Spruill 12 Pender
    3rd Team Ben Jacobs 12 Princeton
    3rd Team Donald Johnson 12 Garner
    3rd Team Trey Ervin 12 Mt. Tabor
    3rd Team John Cannon 12 Mtn. Heritage
  • 2010

    Player of Year - PJ Hairston - Dudley HS

    Coach of Year - Bill Boyette - Terry Sanford HS

    Team Name Grade School
    1st Team PJ Hairston 12 Dudley
    1st Team Jeremy Ingram 12 East Meck
    1st Team Tashawn Mabry 12 Rocky Mount
    1st Team Terry Whisnant 11 Cherryville
    1st Team Jammal Williams 12 SW Onslow
           
    2nd Team Corey Hensley 12 Enka
    2nd Team James Milliken 11 Jordan Matthews
    2nd Team Tyrell Tate 12 Millbrook
    2nd Team TJ Warren 10 Riverside
    2nd Team Chris Wilson 11 Terry Sanford
           
    3rd Team Emanuel Chapman 12 Enloe
    3rd Team Jonathan Frye 12 Northern Guilford
    3rd Team Keon Moore 12 Bertie
    3rd Team Darius Moose 12 Jesse Carson
    3rd Team Marquis Rankin 11 Zeb Vance
  • 2009

    Player of Year - C.J. Harris - Mt. Tabor HS

    Coach of Year - Andy Muse - Mt. Tabor HS

    Team Name Grade School
    1st Team C.J. Harris 12 Mt. Tabor
    1st Team Jaron Lane 12 DH Conley
    1st Team Earnest Ross 12 Panther Creek
    1st Team K.J. Sherrill 12 West Rowan
    1st Team Zack Faircloth 12 Terry Sanford
           
    2nd Team Garrius Adams 12 Middle Creek
    2nd Team Brandyn Curry 12 Hopewell
    2nd Team Odell Turner 12 Myers Park
    2nd Team Antwan Bosier 12 Laney
    2nd Team Tommy Spagnolo 12 Ashe County
           
    3rd Team Tashawn Mabry 11 Rocky Mount
    3rd Team Jay Canty 11 Ragsdale
    3rd Team Justin Glover 12 Jordan Matthews
    3rd Team Trevin Parks 12 Hickory
    3rd Team Ricky Krainiak 12 Camden County
  • 2008

    Player of Year - Ty Walker - New Hanover HS

    Coach of Year - Andy Muse - Mt. Tabor HS

    Team Name Grade School
    1st Team Ty Walker 12 New Hanover
    1st Team CJ Harris 11 Mt Tabor
    1st Team Tashawn Mabry 10 Rocky Mount
    1st Team Akeem Richmond 11 Southern Lee
    1st Team CJ Williams 12 Jack Britt
           
    2nd Team Garrius Adams 11 Middle Creek
    2nd Team Andre Marhold 11 North Mecklenburg
    2nd Team Lamar Monger 12 Hertford County
    2nd Team KJ Sherrill 11 West Rowan
    2nd Team Justin Watts 12 Durham Jordan
           
    3rd Team Shamel Akins 11 West Mecklenburg
    3rd Team Patrick Crouch 12 TC Roberson
    3rd Team Petey Hausley 12 McDowell
    3rd Team Ernest Ross 11 Panther Creek
    3rd Team Justin Vanderford 12 East Rowan