careers-bg

District Coordinators

 

North Carolina map-1

 

 

District Breakdown

  • District 1

                                        

    MEN: Charles Simmons (Hertford County) -- WOMEN: Ben James (Riverside)

    33 schools

    Beaufort
    Bertie
    Camden
    Chowan
    Currituck
    Dare
    Gates
    Halifax
    Hertford
    Hyde
    Martin
    Northampton
    Pasquotank
    Perquimans
    Tyrrell
    Washington
    Craven
    Jones
    Pamlico

  • District 2

                                        

    MEN: Brett Queen (Hoggard) -- WOMEN: Mark Lane (East Duplin)

    36 schools

    Brunswick
    Carteret
    Duplin
    New Hanover
    Onslow
    Pender
    Bladen
    Columbus
    Sampson

  • District 3

                                        

    MEN: Robbie Kennedy (Southern Nash) -- WOMEN: Jamie Willoughby (Tarboro)

    37 schools

    Edgecombe
    Greene
    Lenoir
    Nash
    Pitt
    Wayne
    Wilson
    Johnston

  • District 4

                                        

    MEN: Jeremy Sampson (Purnell Swett) -- WOMEN: Nattlie McArthur (Jack Britt)

    32 schools

    Cumberland
    Hoke
    Robeson
    Richmond
    Scotland
    Harnett
    Lee
    Chatham
    Moore

  • District 5

                                        

    MEN: PJ Lowman (Apex Friendship) -- WOMEN: Toni Dupree (East Wake)

    29 schools

    Wake

  • District 6

                                        

    MEN: Mike McDaniel (Granville Central) -- WOMEN: BJ Condron (Orange)

    34 schools

    Durham
    Franklin
    Granville
    Orange
    Person
    Rockingham
    Vance
    Warren
    Caswell

  • District 7

                                        

    MEN: Lee Reavis (NW Guilford) -- WOMEN: Kim Furlough (Northern Guilford)

    38 schools

    Forsyth
    Guilford
    Alamance

  • District 8

                                        

    MEN: Brian Nance (Asheboro) -- WOMEN: Robert Stack (Gray Stone Day)

    35 schools

    Anson
    Montgomery
    Randolph
    Stanly
    Union
    Davidson

  • District 9

                                        

    MEN: Ty Johnson (Cox Mill) -- WOMEN: Jennifer Baker (North Meck)

    36 schools

    Cabarrus
    Mecklenburg

  • District 10

                                        

    MEN: Grayson Pierce (Kings Mountain) -- WOMEN: Jay Murray (Draughn)

    38 schools

    Burke
    Catawba
    Cleveland
    Gaston
    Lincoln
    McDowell
    Rutherford

  • District 11

                                        

    MEN: Nathan Colvard (Ashe County) -- WOMEN: Mandy Holt (Surry Central)

    37 schools

    Alexander
    Alleghany
    Ashe
    Caldwell
    Davie
    Iredell
    Rowan
    Stokes
    Surry
    Watauga
    Wilkes
    Yadkin

  • District 12

                                        

    MEN: Billy Phillips (TC Roberson) -- WOMEN: Laura Foster (TC Roberson)

    33 schools

    Avery
    Buncombe
    Cherokee
    Clay
    Graham
    Haywood
    Henderson
    Jackson
    Macon
    Madison
    Mitchell
    Polk
    Swain
    Transylvania
    Yancey