careers-bg

All-District Awards Women's

 

District 1

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Skylah Travis 12 Weldon
    1st Team Desiree Askew 10 Hertford County
    1st Team Dawaunti Combs 12 Bertie
    1st Team Le'Asia Stanley 10 Holmes
    1st Team Johnay Goddard 12 Riverside
    2nd Team Mauresha Blount 12 Washington County
    2nd Team Keary Jones 10 Riverside
    2nd Team Janeya Perry 11 Washington County
    2nd Team Jessica Stokes 10 Bertie
    2nd Team Ashley Jenkins 10 Hertford County
    3rd Team Jamillian Johnson 11 Holmes
    3rd Team Jada Modlin 10 Perquimans
    3rd Team Cailyn Nowell 11 Gates County
    3rd Team Emma Richards 10 First Flight
    3rd Team Tyana Peebles 11 Currituck
    Coach of Yr Grady Williams   Weldon

     

  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    First Name
    Akyia
    Last Name
    King
    Grade
    12
    School
    Bertie
    1st Team Rashauna Grant 12 Northampton
    1st Team Demetria Mimi Bland 12 Riverside
    1st Team Mauricia Wrighton 12 Washington County
    1st Team Dawaunti Combs 11 Bertie
    2nd Team Brianna Howard 12 Hertford County
    2nd Team Desiree Askew 9 Hertford County
    2nd Team Tanera Shields 12 SE Halifax
    2nd Team Arryionna Thomas 12 Riverside
    2nd Team Johnay Godard 11 Riverside
    3rd Team Danyel Armstrong 12 Riverside
    3rd Team Daria Jones 12 Washington
    3rd Team Jaylen Ulmer 12 First Flight
    3rd Team Keary Jones 9 South Creek
    3rd Team tie De'Naija Bryant 9 SE Halifax
    3rd Team tie Jamillian Johnson 10 Edenton- Holmes
    Coach of Yr Kelvin Hayes   Bertie

     

  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Akyia King 11 Bertie
    1st Team Breanna Proctor 12 Northeastern
    1st Team Amaya Simpson 12 Pasquotank
    1st Team Demetria Bland 11 Riverside
    1st Team Lauren Gerni 12 Currituck
    2nd Team Rashuna Grant 11 Northampton
    2nd Team Caroline Grey 12 Cape Hatteras
    2nd Team Delores Watford 12 Hertford County
    2nd Team Zaria Brown-Williams 12 Riverside
    2nd Team-tie Mikyjah White 12 Edenton- Holmes
    2nd Team-tie Brianna Howard 11 Hertford County
    3rd Team Jaliyah Riddick 9 Gates County
    3rd Team Kennedy Griffin 11 Pasquotank
    3rd Team-tie Mauricia Wrighton 11 Plymouth
    3rd Team-tie McCrae Knapp 12 Perquimans
    3rd Team-tie Raigen Evans 12 South Creek
    Coach of Yr Matt Dixon   Currituck

     

  • 2017

      First Name Last Name Grade School

    1st  Team
    Player of Yr.

    Kayla Jones 12 Riverside Martin
    1stTeam Akyia King 10 Bertie
    1stTeam Sydney Austin 12 Ocracoke School
    1stTeam Breanna Proctor 11 Northeastern
    1st  Team Autum Morings 12 Bertie
    2nd Team Rashuna Grant 10 Northhampton
    2nd Team Demetria Bland 10 Riverside Martin
    2nd Team Raigin Evans 11 South Creek
    2nd Team Lindsey Lykins 12 Currituck
    2nd Team tie Caroline Gray 11 Cape Hatteras
    2nd Team tie Milequa Eason 12 Northhampton
    3rd Team NyAsia Barnes 11 Bertie
    3rd Team Delores "D.L" Watford 11 Hertford County
    3rd Team Zaria Williams 11 Riverside Martin
    3rd Team Mccrae Knapp 11 Perquimans
    Coach of Yr Kelvin Hayes   Bertie
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Carlisa Spivey 11 Bertie
    1st Team Aleah McNeal 12 Northeastern
    1st Team Breanna Proctor 10 Northeastern
    1st Team Kyara Rodgers 12 Hertford County
    1st Team Sydney Austin 11 Ocracoke
    2nd Team Akyia King 9 Bertie
    2nd Team Demetria Bland 9 Riverside-Martin
    2nd Team Lindsey Lykins 11 Currituck
    2nd Team Amaya Simpson 10 Pasquotank
    2nd Team Caroline Gray 10 Cape Hatteras
    3rd Team Sunterea Highsmith 12 Riverside-Martin
    3rd Team Reshonda Grant 9 Northampton County
    3rd Team Lauren Gemin 10 Currituck
    3rd Team Jazmyn Jones 10 Pasquotank
    3rd Team Meliqua Eason 11 Northampton County
    Coach of Yr Joan McCullough   Bertie
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kalya Jones 10 Riverside-Martin
    1st Team Kalia Ballard 11 Gates
    1st Team De'Najah Porter 12 Bertie
    1st Team Takwana Bland 12 Riverside-Martin
    1st Team Lanayjha Ashe 11 Northwest Halifax
    2nd Team Lucy O'Neal 12 Ocracoke
    2nd Team Amanda Gerni 12 Currituck
    2nd Team Sarah Marriner 12 Perquimans
    2nd Team Milequa Eason 10 Northampton
    2nd Team Mary Kate Davidson 12 First Flight
    3rd Team Alexandra Adams 12 Northside
    3rd Team Cartisa Spivey 10 Bertie
    3rd Team Sydney Austin 10 Ocracoke
    3rd Team Caroline Gray 9 Cape Hatteras
    3rd Team Alayasia White 12 Gates County
    Coach of Yr
    Kirby  Maness   Riverside
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kayla                       Jones 9 Riverside- Martin Co.
    1st Team Mikeara                   Jordan 12 Pasquotank
    1st Team Denajah                   Porter 11 Bertie
    1st Team Kaila                        Ballard 10 Gates County
    1st Team Kayla                       Buffaloe 11 KIPP Pride
    2nd Team Aleah                       McNeal 10 Northeastern
    2nd Team D'Aysa                     Wilson 12 Riverside- Martin Co
    2nd Team Jalyn                       Brown 12 Riverside- Martin Co
    2nd Team Hydia                       Bembury 11 Edenton Holmes
    2nd Team Shaquoria                Miles 12 Northampton County
    3rd Team Chelsey                   Elliott 12 Pasquotank
    3rd Team Corvonne                 Griffin 11 Northeastern
    3rd Team Shaunquisa              Leary 12 Bertie
    3rd Team Kyara                       Rodgers 10 Hertford County
    3rd Team Takwana                  Bland 11 Riverside- Martin Co
    Coach of Yr Kirby                       Maness   Riverside
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Mikeara Jordan 11 Pasquotank
    1st Team Kaila Ballard 9 Gates
    1st Team Jalyn Brown 11 Riverside
    1st Team Chelsey Elliott 11 Pasquotank
    1st Team Zikia Leary 12 Edenton
    2nd Team Tia Moore-Carver 11 Northeastern
    2nd Team Tyanna Green 12 Pasquotank
    2nd Team Haydia Bembury 10 Edenton
    2nd Team Kierra Ballard 12 Gates
    2nd Team D'asiya Wilson 12 Riverside
    3rd Team Taylor Jernigan 12 Northeastern
    3rd Team Deandria Purdue 12 Southside
    3rd Team Rosalind Clark 11 Souths  ide
    3rd Team Brianna Elliott 12 Pasquotank
    3rd Team Aleah McNeal 9 Northeastern
    3rd Team Alaysia White 10 Gates County
    Coach of Yr Janie Cofield   Pasquotank
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Jasmine Nixon 12 Notheastern
    1st Team Zakkeya Morris 12 Bertie
    1st Team Katisha Hyman 12 Southside
    1st Team Brandi Burden 11 Hertford County
    1st Team Mikeara Jordan 10 Pasquotank
    2nd Team Cameron Jones 12 Hertford County
    2nd Team Sherniece Futrell 12 Hertford County
    2nd Team Jaylyn Brown 10 Riverside
    2nd Team Tanisha Crossen 12 Northampton West
    2nd Team Jomecka Deloatch 12 Northampton East
    3rd Team Te'a Moore-Carver 10 Northeastern
    3rd Team Shiniqua Gray 12 Northeastern
    3rd Team Chelsey Elliott 10 Pasquotank
    3rd Team Tyanna Green 11 Pasquotank
    Coach of Yr Bill Lake   Southside
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Quinyotta Pettaway 12 Perquimans
    1st Team Ayanna Wilson 11 Bertie
    1st Team Emoni Jones 12 Roanoke
    1st Team Katisha Hyman 10 Southside
    1st Team Yashanti Bridger 12 Bertie
    2nd Team Briante Bond 11 Hertford Co.
    2nd Team Jasmine Nixon 10 Northeastern
    2nd Team Montreshia Perry 11 Bertie
    2nd Team Tamisha Credle 12 Southside
    2nd Team Derreon Cole 11 Northeastern
    3rd Team Sha'niqua Gray 10 Perquimans
    3rd Team Patrice Williams 11 Northampt. East
    3rd Team Haley Carson 11 First Flight
    Coach of Yr Alice Lyons   Bertie
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Katie Paschal 11 Williamston
    1st Team
    Player of Yr
    Gerrisha Moore 12 Holmes
    1st Team
    Player of Yr
    Jasmine Whitehurst 12 Pasquotank
    1st Team Quinyota Pettaway 11 Perquimans
    1st Team Equalia Vines 12 Bertie
    2nd Team Katie Hyman 9 Southside
    2nd Team Paxton Gwin 12 Cape Hatteras
    2nd Team Ayanna Wilson 10 Bertie
    2nd Team L'Gina Jordan 12 Northeastern
    2nd Team Amanda Daniels   Manteo
    Coach  of Yr Janie Cofield   Pasquotank
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kristina Argiroff  11 First Flight
    1st Team Gerrisha Moore 11 Holmes
    1st Team Carolyn O'Neil 12 First Flight
    1st Team Jasmine Whitehurst 11 Pasquotank
    1st Team Tiffany Welch 12 Holmes
    Coach of Yr Rex Sponhaltz   First Flight
 

District 2

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Kennedy Todd-Williams 12 Jacksonville
    1st Team Saniya Rivers 11 Ashley
    1st Team Kelly Hagerty 12 Croatan
    1st Team Amazriah Rawls 12 White Oak
    1st Team (tie) Kelly Luck 12 Jacksonville
    1st Team (tie) Mirachell Maher 11 Pamlico
    2nd Team Anissa Lewis 11 Trask
    2nd Team Icess Tresvik 11 Hoggard
    2nd Team Journee McDaniel 10 New Bern
    2nd Team Arianna Hamilton 11 Richlands
    3rd Team Mia Tucker 12 Jacksonville
    3rd Team Amiaya Hall 9 East Duplin
    3rd Team Ally Roth 12 Croatan
    3rd Team Lydia Bradshaw 12 N. Brunswick
    3rd Team Mia Seemadray 12 Ashley
    Coach of Yr Andrew Gurley   Croatan

     

  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Saniya Rivers 10 Laney
    1st Team Blair Barefoot 12 Hoggard
    1st Team Kennedy Todd-Williams 11 Jacksonville
    1st Team Nya Mitchels 12 Jacksonville
    1st Team NyAsia Blango 12 Havelock
    2nd Team Monica Dixon 12 East Carteret
    2nd Team Aniylah Bryant 12 Havelock
    2nd Team Jainaya Jones 12 Pamlico
    2nd Team Kelly Hagerty 11 Croatan
    2nd Team Breah Taylor 12 East Carteret
    3rd Team Andrehya Shuford 9 New Hanover
    3rd Team Journee McDaniel 9 New Bern
    3rd Team Deslyn Abrams 12 West Craven
    3rd Team Icess Tresvik 10 Hoggard
    3rd Team Julia Sullivan 11 Topsail
    Coach of Yr Monique Gidrey   Jacksonville

     

  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Saniya Rivers 9 Laney
    1st Team Kennedy Todd-Williams 10 Jacksonville
    1st Team Areon Laurent 12 Jacksonville
    1st Team Corryn Barnes 12 Richlands
    1st Team Azariah Fields 12 New Hanover
    2nd Team Aniylah Bryant 11 Havelock
    2nd Team Jainaya Jones 11 Pamlico
    2nd Team Jenson Edwards 12 Laney
    2nd Team Lola Lovitt 12 Hoggard
    2nd Team NyAsia Blango 11 Havelock
    3rd Team Monica Dixon 11 East Carteret
    3rd Team Keeley Britt 12 Hoggard
    3rd Team Lexi Melville 12 Laney
    3rd Team Kelly Hagerty 10 Croatan
    3rd Team Sikia Kornegay 10 Richlands
    Coach of Yr Anna Spear   Havelock

     

  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st  Team
    Player of Yr
    Kayla Stephens 12 Northside-Jax
    1stTeam Aniya Bryant 10 Havelock
    1stTeam Denijah Johnson 12 Lejeune
    1stteam Taylor Todd-Williams 12 Jacksonville
    1s!Team Jonisha McCoy 12 East Duplin
    2nd Team Areon Laurent 11 Jacksonville
    2nd Team Taylor Perkins 12 North Brunswick
    2nd Team Ayonna Cotten 12 New Hanover
    2nd Team NyAsia Blango 10 Havelock
    2nd Team Timia Grant 12 Northside-Jax
    3rd Team Jainaya Jones 10 Pamilico
    3rd Team Nya Mitchels 10 Jacksonville
    3rd Team Lola Lovitt 11 Hoggard
    3rd Team Monica Dixon 10 East Carteret
    3rd Team Kylie Winchell 12 West Carteret
    Coach of Yr Monique Gidrey   Jacksonville
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kayla Stephens 11 Northside (Jax)
    1st Team Nya Mitchels 9 Jacksonville
    1st Team Teana Lewis 12 New Bern
    2nd Team Denijah Johnson 11 Lejeune
    3rd Team Ayonna Cotton 11 New Hanover
    2nd Team Emma Haywood 12 Hoggard
    2nd Team Briana Jones 12 Pamlico
    2nd Team Taylor Perkins 11 North Brunswick
    2nd Team Aniylah Bryant 9 Havelock
    2nd Team Baley Edwards 12 Laney
    3rd Team Laichelle Sparrow 12 Pamlico
    3rd Team Lexi Hall 10 Havelock
    3rd Team Star Bell-Freemon 10 New Bern
    3rd Team Kiani Gravely 10 Jacksonville
    3rd Team Timia Grant 11 Northside (Jax)
    Coach of Yr Monique Gidrey   Jacksonville
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Julia Buehler 12 Hoggard
    1st Team Kay1a Stephens 10 Northside (Jax)
    1st Team Jonisha McKay 10 East Duplin
    1s!Team Alexandria Simmons 12 New Hanover
    1st Team Apriel Barrette 12 Havelock
    2nd Team Jada Bacchus 12 Ashley HS
    2nd Team Chyna Cotton 11 Ashley HS
    2nd Team Areon Laurant 9 Jacksonville HS
    2nd Team Denijah Johnson 10 Lejeune HS
    2nd Team Nikia Wallace 12 Northside (Jax)
    3rd Team Briana Jones 11 Pamlci o
    3rd Team Emma Haywood 11 Hoggard
    3rd Team Tenae McKinzei 12 East Duplin
    3rd Team Nyasia Waddell 12 New Hanover
    3rd Team Alazia Whitfield 12 Pamlico
    Coach of Yr Anna  Spear   Havelock
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Jamie Cherry 12 West Craven
    1st Team Felicity Havens 12 Ashley
    1st Team Kapria Pressley 12 New Hanover
    1st Team Kayla Stephens 9 Northside
    1st Team Jonisha McKay 9 East Duplin
    2nd Team Tiana Edwards 12 Laney
    2nd Team Jasmine Raynor 12 West Craven
    2nd Team Alex Simmons 11 New Hanover
    2nd Team Erin Bowerman 10 Northside
    2nd Team Brianna Baham 12 Laney
    3rd Team Lizzie Perez 11 Northside
    3rd Team Chyna Cotton 10 Ashley
    3rd Team Kaylee Koerpernich 12 West Craven
    Coach of Yr David Fernandez   West Craven
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Jamie Cherry   West Craven
    1st Team Chatori Major   Lejeune
    1st Team Amber Doniere   Laney
    1st Team Felicity Havens   Ashley
    1st Team Lyric Levester   White Oak
    2nd Team Breanna Edwards   Ashley
    2nd Team Ashanti Curry   Northside
    2nd Team Kapria Pressley   New Hanover
    2nd Team Natalie Johnson   Havelock
    2nd Team Nishedra Brown   West Craven
    3rd Team Tiana Edwards   Laney
    3rd Team Brianna Baham   Laney
    3rd Team Alexandria Simmons   New Hanover
    Coach of Yr Kevin Popadines   Lejeune
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Jamie Cherry 10 West Craven
    1st Team Chatori Major 11 Lejeune
    1st Team Amber Doniere 11 Laney
    1st Team Janika Williams 12 SW Onslow
    1st Team Jordan Hill 12 New Bern
    2nd Team LaShonda Prichard 12 Havelock
    2nd Team Crystal Harrell 12 Ashley
    2nd Team Shanta Williams 12 New Hanover
    2nd Team Felicity Havens 10 Ashley
    2nd Team Brittany Woodard 11 East Duplin
    3rd Team Breanna Edwards 11 Ashley
    3rd Team Tineisha Knapp 12 Richlands
    3rd Team Jocelyn Painter 12 Richlands
    3rd Team Khadijah Bryant 12 West Craven
    3rd Team Ayannah Pickett 12 East Duplin
    Coach of Yr David Fernandez   West Craven
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Alysia Hudson 12 Richlands
    1st Team Janika Williams 10 SW Onslow
    1st Team Rachel Thompson 11 Jacksonville
    1st Team Melissa Thomas 12 Havelock
    1st Team Ta'Shawanda Robinson 12 Northside
    2nd Team Kiara Cruse 11 White Oak
    2nd Team Ashley Altman 12 Ashley
    2nd Team Ayrien Davis 12 Dixon
    2nd Team McKenzi Edwards 11 Hoggard
    2nd Team Adrienne Bannerman 11 Pender
    3rd Team Jazmone Jones 12 Northside
    3rd Team Kabrina Truesdale 11 Laney
    3rd Team Jasmine Jordan 11 SW Onslow
    3rd Team Franchesca Bland 11 Pender
    3rd Team Jasmine Williams 11 SW Onslow
    Coach of Yr Anna Spear   Havelock
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Danielle Bongiorno 11 Hoggard
    1st Team Alysia Hudson 11 Richlands
    1st Team Katy Norris 12 Hoggard
    1st Team Shytianna Taylor 12 Southwest Onslow
    1st Team Rachel Thompson 10 Jacksonville
    2nd Team Brittany Padilla 12 Jacksonville
    2nd Team Morgan King 11 New Hanover
    2nd Team Ashley Thornton 12 White Oak
    2nd Team Kabrina Truesdale 10 Laney
    2nd Team Nikki Lynch 12 Laney
    3rd Team Kiara Cruse 10 White Oak
    3rd Team Shelby Georne 11 Hoggard
    Coach  of Yr Ray Beatty   Hoggard
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Shatara Jackson  12 Laney
    1st Team Chelsea Dzurilla 12 Dixon
    1st Team Danielle Bongiorno 10 Hoggard
    1st Team Rachel Thompson 9 Jacksonville
    1st Team Janae Baker 12 Laney
    2nd Team Kelsey Hopper 10 Ashley
    2nd Team Alysia Hudson 10 Richlands
    2nd Team Alyssa Leudes 11 Havelock
    2nd Team Kayla Goddette 10 Havelock
    2nd Team Katie Norris 11 Hoggard
    Coach of Yr PJ McManus   Jacksonville
 

District 3

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Jenna Wooten 12 DH Conley
    1st Team Ashanti Hines 12 North Pitt
    1st Team Kylah Silver 9 DH Conley
    1st Team Bria Griffith 12 Hunt
    1st Team Caroline Thiel 9 Rocky Mount
    2nd Team Taliyah Jones 12 Kinston
    2nd Team Anzariya Cobb 12 Kinston
    2nd Team Shakira Tillery 11 N. Edgecombe
    2nd Team Dee Graham 9 Rocky Mt.
    2nd Team Abbey Thomas 11 CB Aycock
    3rd Team Bailey Davis 12 SWE
    3rd Team Imani Sutton 12 Hunt
    3rd Team Alexis Moore 12 Rocky Mt.
    3rd Team Jada Battle 11 SWE
    3rd Team Ta'Niyah Glaspie 9 S. Wayne
    Coach of Yr Pam Gainey   Rocky Mount
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Ninevah Reddick 12 South Central
    1st Team Ashanti Hines 11 North Pitt
    1st Team Samiya Bess 12 Southern Wayne
    1st Team Taliyah Jones 11 Kinston
    1st Team Nyesha Best 12 Eastern Wayne
    2nd Team Bria Griffith 11 Hunt
    2nd Team Makayla Everette 11 Beddingfield
    2nd Team Jada Battle 10 SouthWest Edgecombe
    2nd Team Imani Sutton 11 Hunt
    2nd Team Myesha Best 12 Eastern Wayne
    3rd Team Anna Mewborn 12 South Central
    3rd Team Anzariya Cobb 11 Kinston
    3rd Team Taniejah Mitchell 12 South Lenoir
    3rd Team Michyla Dove 11 Kinston
    3rd Team Mya Pittman 12 Rocky Mount
    Coach of Yr Chris Bradshaw   Kinston
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player Yr.

    Nyjanique Langley 12 North Pitt
    1st Team Robbi Allen 12 Nash Central
    1st Team Kayla Kent 12 Hunt
    1st Team Ninevah Reddick 11 South Central
    1st Team Hunter West 12 South Lenoir
    2nd Team MacKena Batts 12 DH Conley
    2nd Team Shayla Ellis 12 SouthWest Edgecombe
    2nd Team Myesha Best 11 Eastern Wayne
    2nd Team Danielle Heath 12 Kinston
    2nd Team Samiya Bess 11 Southern Wayne
    3rd Team Nyesha Best 11 Eastern Wayne
    3rd Team Jada Lee 12 Fike
    3rd Team Jayla Bullock 12 Beddingfield
    3rd Team Anna Mewborn 11 South Central
    3rd Team-tie Aniya Thigpen 12 Fike
    3rd Team-tie Mya Pittman 12 Rocky Mount HS
    Coach of Yr Chris Bradshaw   Kinston
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st  Team
    Player of Yr
    Nyjanque Langley 11 N. Pitt
    1stTeam Keyanna Spivey 12 Rocky Mount
    1stTeam Michaela Nelms 12 Nash Central
    1stTeam Castar Braswell 12 JH Rose
    1stTeam Michelle Gainey 12 Rocky Mount
    2nd Team Hunter West 11 South Lenoir
    2nd Team Jayla Bullock 11 Beddingfield
    2nd Team Braylee Butts 10 Rosewood
    2nd Team Jada Lee 11 Fike
    2nd Team Myia Spivey 10 Nash Central
    3rd Team Teliyah Owens 12 SW Edgecombe
    3rd Team Kinnedy Lawrence 11 South Central
    3rd Team Ne'Tonya Boddie 12 Tarboro
    3rd Team Kayalin Mitchell 12 Nash Central
    3rd Team Aniya Thigpen 11 Fike
    Coach of Yr Pam Gainey   Rocky Mount
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st TeamPlayer of Yr Lexi Mercer 12 Rosewood
    1st Team Jada Faison 12 Kinston
    1st Team Zaria Atkins 12 Southern Wayne
    1st Team Jillian Ebron 12 JH Rose
    1st Team Robbi Allen 10 Nash Central
    2nd Team Keyanna Spivey 11 Rocky Mount
    2nd Team Castar Brawell 11 JH Rose
    2nd Team Michelle Gainey 11 Rocky Mt.
    2nd Team Rebekah Langley 12 JH Rose
    2nd Team Dajah Horne 11 Fike
    3rd Team Hunter West 10 South Lenoir
    3rd Team Myia Spivey 11 Nash Central
    3rd Team Michaela Nelms 11 Nash Central
    3rd Team Tanika Powell 11 CB Aycock
    3rd Team Aynia Glass 11 Tarboro
    Coach of Yr Chris Bradshaw   Kinston
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Dorian Sharp 11 North Pill
    1st Team Kiana Thomas 12 Northern Nash
    1s!Team Lexi Mercer 11 Rosewood
    1st Team Brianna Pate 12 Hunt
    1st Team Myleah Jones 12 CB Aycock
    2nd Team Nyjanique Langley 9 North Pitt
    2nd Team Michaela Nelms 10 Nash Central
    2nd Team Zaria Alkins 11 Southern Wayne
    2nd Team Jasmine Covington 12 Eastern Wayne
    2nd Team Chrystal! Jerome 12 South Central
    3rd Team Madison Maloney 12 DH Conley
    3rd Team Keyanna Spivey 10 Rocky Mount HS
    3rd Team Teshanna Phillips 12 DH Conley
    3rd Team Ty'Quisha Gainer 11 North Pill
    3rd Team Naheria Hamiton 11 Eastern Wayne
    Coach of Yr
    Neal  Carr   North Pitt
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Alexus Hill 12 N. Nash
    1st Team Carmen Richardson 12 Rocky Mt.
    1st Team Ni'Ya Styles 12 Nash Central
    1st Team Dorian Sharp 10 N. Pitt
    1st Team Alexus Williams 12 Hunt
    2nd Team Chrystal! Jerome 11 South Central
    2nd Team Alexis Toney 11 Beddingfield
    2nd Team Kiana Thomas 11 N. Nash
    2nd Team Madison Maloney 11 DH Conley
    2nd Team Briuanna Anderson 12 Hunt
    3rd Team Ty'Quisha Gainer 10 N. Pitt
    3rd Team A'Jah Williams 12 Tarboro
    3rd Team Courtney Miles 11 Beddingfield
    3rd Team Teliyah Owens 9 SWE
    3rd Team Kiera Bryant 12 Rocky Mt. Prep
    Coach of Yr Grover Battle   Northern Nash
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    J 'Kyra Brown 12 Rocky Mount
    1st Team Quinesha Lynch 12 N. Nash
    1st Team Khadijah Manning 12 S. Nash
    1st Team Kristina Howard 12 DH Conley
    1st Team Alexus Hill 11 N. Nash
    2nd Team Carmen Richardson 11 Rocky Mount
    2nd Team Nyasha Savage 11 Tarboro
    2nd Team Heather West 12 S. Lenoir
    2nd Team Madison Maloney 10 DH Conley
    2nd Team Lisa Jones 11 Tarboro
    3rd Team Camille Branch 12 N. Nash
    3rd Team Montana York 10 SW Edgecombe
    Coach of Yr Pam Gainey   Rocky Mount
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Alexis Hill 10 N. Nash
    1st Team Alexus Cooper 12 Rocky Mount
    1st Team J'Kyra Brown 11 Rocky Mount
    1st Team Tia Hudgins 12 Rocky Mount
    1st Team Jasmine Griffin 12 N. Nash
    2nd Team Nyasha Savage   Tarboro
    2nd Team Quanisha Battle   Hunt
    2nd Team Kharlil Perry   Tarboro
    2nd Team Krystle Jenkins   SW Edgecombe
    2nd Team Jasmine Downing   N Edgcombe
    3rd Team Chelsea King   N Edgecombe
    Coach of Yr Grover Battle   Northern Nash
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Danielle Butts 11 S. Central
    1st Team Danita Whitaker 12 Rocky Mt
    1st Team Ny'Neka Euwell 12 SWE
    1st Team Shonice Pettaway 12 Greene Ctrl
    1st Team Janesha Ebron 11 S. Central
    2nd Team Raven White 12 Tarboro
    2nd Team Jessica Barnes 12 SWE
    2nd Team Timisha Walker 11 Rocky Mt
    2nd Team Cierra Perry   Fike
    2nd Team Alexus Cooper 10 Nash Central
    3rd Team Quanedra Braswell 12 SWE
    3rd Team Amber Clark 11 S. Central
    3rd Team Dominique Graham 11 Greene Ctrl
    3rd Team Tiarra McIntyre 12 E. Wayne
    3rd Team Melquanie Deveaux 12 Spring Creek
    Coach of Yr Tonya Winfield   Greene Central
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Shaniqua Clay 12 Beddingfield
    1st Team Danielle Butts 10 South Central
    1st Team Monique Williams 12 SW Edgecombe
    1st Team Dyonna Battle 12 Rocky Mount
    1st Team Alyse Hall 12 Southern Nash
    2nd Team Tramicka James 12 Fike
    2nd Team Casey Elliott 11 Beddingfield
    2nd Team Jasmine Sessoms 12 Nash Central
    2nd Team Ja'Nesha Ebron 10 South Central
    2nd Team Ny'Neka Euwell 11 SW Edgecombe
    3rd Team Ashley Hughes 10 Northern Nash
    3rd Team Raven White 11 Tarboro
    3rd Team Lakia Bynum 12 Rocky Mount
    3rd Team Brianna Wilkins 12 DH Conley
    3rd Team Jameka Thompson 10 Fike
    Coach  of Yr Debra Pegram   Beddingfield
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Brittanni Billups  12 Eastern Wayne
    1st Team Monique Spry 11 Beddingfield
    1st Team Kelsey McCorkle 12 South Central
    1st Team Dyonna Battle 11 Rocky Mount
    1st Team Jean Best 12 Beddingfield
    2nd Team Alyse Hall 11 Southern Nash
    2nd Team Monique Williams 11 SW Edgecombe
    2nd Team Danielle Butts 9 South Central
    2nd Team Shante Neal 11 Southern Nash
    2nd Team Arkeneisha Melton 11 Rocky Mount
    3rd Team Tiesha Mercer 12 Tarboro
    3rd Team Nikki Battle 12 Northern Nash
    3rd Team Jasmine Sessoms 11 Nash Central
    3rd Team Deaudre Brown 12 Rocky Mount
    3rd Team Emily Perkins 12 South Central
    Coach of Yr Mary Carlyle   South Central
 

District 4

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Miya Giles-Jones 9 EE Smith
    1st Team Patience Ward 12 East Bladen
    1st Team Nyla Cooper 11 Jack Britt
    1st Team Isa Banks 11 Clinton
    1st Team Faith Francis 12 Westover
    2nd Team Ke'Onna Bryant 11 EE Smith
    2nd Team T.J. Eichelberger 11 St Pauls
    2nd Team Kendall MaCauley 12 EE Smith
    2nd Team Mia Ayres 12 South View
    2nd Team Iyania Evans 12 St Pauls
    3rd Team Montasia Jones 11 Pine Forest
    3rd Team Amore Kirkland 10 Seventy First
    3rd Team Dai'ja Robinson 11 Douglas Byrd
    3rd Team Kaya Goldsby 10 Jack Britt
    3rd Team Skylar White 9 Cape Fear
    Coach of Yr Dee Hardy   EE Smith
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Alexandria Scruggs 12 E.E. Smith
    1st Team Kendal Moore 12 Pine Forest
    1st Team Madison Canady 12 Lumberton
    1st Team JaTyra Moore-Peterson 12 East Bladen
    1st Team Aslhlyn Williams 12 Clinton
    2nd Team Amira Coles 12 Seveny First
    2nd Team Daireanna McIntrye 12 EE Smith
    2nd Team Imani Elliott 12 Terry Sanford
    2nd Team Salome Campbell 12 Westover
    2nd Team Ashara Hayes 10 Jack Britt
    3rd Team Kendall Macauley 11 EE Smith
    3rd Team Mia Ayres 11 South View
    3rd Team Kate Perko 12 Terry Sanford
    3rd Team Lindsay Bell 12 Terry Sanford
    3rd Team Alyssa Wrench 12 Midway
    Coach of Yr Dee Hardy   EE Smith
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Alexandria Scruggs 11 EE Smith
    1st Team London Thompson 12 Lumberton
    1st Team Imani Elliott 11 Terry Sanford
    1st Team Jaelyn Autman 12 Gray's Creek
    1st Team JaTyra Moor-Peterson 11 East Bladen
    2nd Team Lindsay Bell 11 Terry Sanford
    2nd Team Leah Williams 12 Midway
    2nd Team Mahogony Matthews 12 Hoke County
    2nd Team Ashley Williams 11 Clinton
    2nd Team Lauren Moore 12 Jack Britt
    3rd Team Madison Canady 11 Lumberton
    3rd Team Patience Ward 10 East Bladen
    3rd Team Lillian Flantos 11 South View
    3rd Team Cree Townsend 12 Gray's Creek
    3rd Team Taya Jones 12 Red Springs
    Coach of Yr Latanya Hardy   EE Smith
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st  Team
    Player of Yr
    Mikayla Boykin 12 Clinton
    1stTeam London Thompson 11 Lumberton
    1stTeam Asia Henderson 12 South View
    1stTeam Mahogany Matthews 11 Hoke County
    1stTeam Jasmine Lucas 12 EE Smith
    2nd Team JaTyra Moore-Peterson 10 East Bladen
    2nd Team Alex Canady 11 Clinton
    2nd Team Lindsay Bell 10 Terry Sanford
    2nd Team Jasmine McBride 12 Lumberton
    2nd Team Rayvin Griffin 12 EE Smith
    3rd Team Taya Jones 11 Red Springs
    3rd Team Leah Williams 11 Midway
    3rd Team Janiyah Harrington 12 Hoke County
    3rd Team lmani Elliot 10 Terry Sanford
    3rd Team Madison Canady 11 Lumberton
    Coach ofYr Chris Owens   Clinton

     

     

  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st Team Player of Yr Lacey Suggs 12 East Bladen
    1st Team A'Tierra Quick 12 South Robeson
    1st Team London Thompson 10 Lumberton
    1st Team Ona Udoh 12 Terry Sanford
    1st Team Asia Henderson 11 South View
    2nd Team Khadija Oliphant    
    2nd Team Alex Canady    
    2nd Team Brielle Mitchell    
    2nd Team Mariah Locklear    
    2nd Team Jasmine McBride    
    3rd Team Jasmine Lucas    
    3rd Team Rayvin Griffin    
    3rd Team Taya Jones    
    3rd Team 3rd Team Lindsay Sha'nia Bell Leach    
    Coach of Yr Danny Graham   Lumberton
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st T eam
    Player of Yr
    Chinyere Bell 12 Southview
    1st Team Ccoriea Foy 12 Jack Britt
    1st Team Lacey Suggs 11 East Bladen
    1st Team A'Terria Quick 11 South Robeson
    1s!Team Ona Udoh 11 Terry Sanford
    2nd Team London Thompson 9 Lumberton
    2nd Team Jakeyah McNei 12 EE Smith
    2nd Team lmani Turner-Dobson 12 East Bladen
    2nd Team Kylah Saylon 12 Westover
    2nd Team Kirstie King 12 Terry Sanford
    3rd Team Taya Jones 9 Red Springs
    3rd Team Maraiah Locklear 11 Lumberton
    3rd Team Courtney Roulhac 12 Terry Sanford
    3rd Team Nekyia Baptiste 12 Westover
    3rd Team Randi Bullard 11 Lumberton
    Coach of Yr Patty  Evers   EastBladen
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    MiKayla Boykin 9 Clinton
    1st Team Chinyere Bell 11 South View
    1st Team Lacey Suggs 10 East Bladen
    1st Team Alecia Hardy 12 EE Smith
    1st Team A'Terria Quick 10 South Robeson
    2nd Team Courtney Thompson 12 West Bladen
    2nd Team Ccoriea Foy 11 Jack Britt
    2nd Team Princess Flowers 12 West Columbus
    2nd Team Mariah Locklear 10 Lumberton
    2nd Team Jasmine Brown 12 South View
    3rd Team Kylah Saylon 11 Westover
    3rd Team Asha Graham 12 East Bladen
    3rd Team Az.aya Graham 12 Lumberton
    3rd Team Az.ha McNeil 12 EE Smith
    3rd Team Kristen Glasper 11 Clinton
    Coach of Yr Patty Evers   East Bladen
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Courtney Pearsall 12 Clinton HS
    1st Team Airico Williams 12 Westover HS
    1st Team Keanna McNeil 12 Lumberton HS
    1st Team Chinarya Bell 10 South View HS
    1st Team Alecia Hardy 11 EE Smith HS
    2nd Team Brittany Boykin 12 Lakewood HS
    2nd Team Jasmine Brown 11 South View HS
    2nd Team Aliyah Ratley 12 Lumberton HS
    2nd Team Kristen Glasper 10 Clinton HS
    2nd Team Teisha Rich 12 Lakewood HS
    3rd Team Lexus Simpson 12 Clinton HS
    3rd Team Kylah Saylon 10 Westover HS
    3rd Team Azaya Graham 11 Lumberton HS
    3rd Team Qizeah Jackson 11 Westover HS
    Coach of Yr Danny Graham   Lumberton
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Sidney Cook 12 South View HS
    1st Team
    Player of Yr
    Ciara Morris 12 South View HS
    1st Team Airico Williams 11 Westover HS
    1st Team Chinarya Bell 9 South View HS
    1st Team Ambe r Whitaker 12 EE Smith HS
    2nd Team Taylor Collins 12 Terry Sanford HS
    2nd Team Alecia Hardy 10 EE Smith HS
    2nd Team Aleya Ratley 11 Lumberton HS
    2nd Team Zhanie Johnson 12 East Bladen
    2nd Team Ccoriea Foy 9 Jack Britt HS
    3rd Team Sasha Martin 11 Lakewood HS
    3rd Team Courtney Pearsall 11 Clinton HS
    3rd Team Az.aya Graham 10 Lumberton HS
    3rd Team Mildred Fisher 12 Clinton HS
    3rd Team Teisha Rich 11 Lakewood HS
    Coach of Yr Brent Barker   Southview
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Avae Hardy 11 EE Smith
    1st Team Courtney Melvin 11 East Bladen
    1st Team Chante Bell 12 Westover
    1st Team Jensine Alvarez 11 Lumberton
    1st Team Tia Moore 12 EE Smith
    1st Team Jazmine Kemp 11 East Bladen
    2nd Team Shanice Pringle 11 Westover
    2nd Team Ciara Morris 10 South View
    2nd Team Nia Trawick 12 Westover
    2nd Team Rachel Temple 10 South View
    2nd Team tie Demilla Brooks 11 Lumberton
    2nd Team tie Jovannah Graham 12 EE Smith
    Coach of Yr Dee Hardy   EE Smith
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Amber Calvin 12 Southview
    1st Team Courtney Melvin 10 East Bladen
    1st Team Tashia Bennett 12 East Columbus
    1st Team Jensine Alvarez 10 Lumberton
    1st Team Simone Floyd 12 Lumberton
    1st Team Jasmine Cooper 12 South View
    2nd Team Avae Hardy 10 EE Smith
    Coach  of Yr Patty Evers   East Bladen
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Tiara Gause  12 Westover
    1st Team Jazmine Cooper 11 Southview
    1st Team Tyffani Fenwick 12 Southview
    1st Team Erica Wilkerson 12 EE Smith
    1st Team Porshe Harrell 12 Westover
    2nd Team Jeanae Parker 11 Lumberton
    2nd Team Simone Floyd 11 Lumberton
    Coach of Yr Gene Arrington   Westover
 

District 5

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School        

    1st Team

    Player of Yr.

    Indya Nivar 10 Apex Friendship        
    1st Team Anya Poole 12 Southeast Raleigh        
    1st Team Teonni Key 11 Cary        
    1st Team Diamond Thomas 11 Knightdale        
    1st Team Jerni Kiaku 10 Garner        
    2nd Team Elise Williams 11 Wakefield        
    2nd Team Keanna Rembert 11 Millbrook        
    2nd Team Jamia Hazell 12 Southeast Raleigh        
    2nd Team Reiven Douglas 11 Millbrook        
    2nd Team Jayde Gamble 11 Holly Springs        
    3rd Team Hanna Malik 12 Athens Drive        
    3rd Team Lucy Leen 12 Leesville Road        
    3rd Team Kelis Carmon 12 East Wake        
    3rd Team Anna Taylor 9 Neuse Charter        
    3rd Team Darriona Howard 9 Clayton        
    Coach of Yr Scott Campbell   Apex Friendship        
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School        

    1st Team

    Player of Yr.

    Brittany Staves 12 Leesville Road        
    1st Team Jada Peebles 12 Wakefield        
    1st Team Cydney Johnson 12 Heritage        
    1st Team Nia Washington 12 Green Hope        
    1st Team Asia Todd 12 Clayton        
    2nd Team Gabby Donaldson 12 Heritage        
    2nd Team Tamari Key 12 Cary        
    2nd Team Anya Poole 11 Southeast Raleigh        
    2nd Team Indya Nivar 9 Apex Friendship        
    2nd Team Christiana McLean 12 Heritage        
    3rd Team Teonni Key 10 Cary        
    3rd Team Tamia Davis 12 Southeast Raleigh        
    3rd Team Diamond Thomas 10 Knightdale        
    3rd Team Keanna Rembert 10 Millbrook        
    3rd Team Jamia Hazell 11 Southeast Raleigh        
    Coach of Yr Donald Williams   Wakefield        
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School        

    1st Team

    Player of Yr.

    Jada McMillian 12 Southeast Raleigh        
    1st Team Nia Washington 11 Green Hope        
    1st Team Asia Todd 11 Clayton        
    1st Team Cydney Johnson 11 Heritage        
    1st Team Brittany Staves 11 Leesville Road        
    2nd Team Samantha Weaver 12 Holly Springs        
    2nd Team Cierra Baker 11 Fuquay-Varina        
    2nd Team Tayanna Jones 12 North Johnston        
    2nd Team Demi Washington 11 Heritage        
    2nd Team Dajha Williams 12 East Wake        
    3rd Team Tamia Davis 11 Southeast Raleigh        
    3rd Team Alissa Smalls 12 Heritage        
    3rd Team Anya Poole 10 Southeast Raleigh        
    3rd Team Jada Miller 12 Wake Forest        
    3rd Team Akira Wiggins 12 Knightdale        
    Coach of Yr Nicole Meyers   Southeast Raleigh        
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st  Team
    Player of Yr
    Kai Crutchfield 12 Millbrook
    1stTeam Jada McMillian 11 Southeast Raleigh
    1stTeam Dazia Powell 12 Millbrook
    1st Team Cydney Johnson 10 Heritage
    1stTeam Jaylin Powell 12 Rolesville
    2nd Team Kelly Fitzgerald 12 Green Hope
    2nd Team Demi Washington 10 Heritage
    2nd Team Robin Gallagher 11 Athens Drive
    2nd Team Alissa Smalls 11 Heritage
    2nd Team Tamira Knuckles 12 East Wake
    3rd Team Nia Washington 10 Green Hope
    3rd Team Melody Prichard 12 Knightdale
    3rd Team Zairya West 12 Millbrook
    3rd Team Tamia Davis 10 Southeast Raleigh
    3rd Team Brittany Staves 10 Leesville Road
    3rd Team Andreal Bass 12 Millbrook
    Coach of Yr Pat Kennedy   Heritage
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1 st Team
    Player of Yr
    Kai Crutchfield 11 Millbrook
    1st Team Angel Rizor 12 East Wake
    1st Team Mikaya Wilson 12 Knightdale
    1st Team Dazia Powell 11 Millbrook
    1st Team Elle Hepburn 12 Apex
    2nd Team Jada McMillan 10 Southeast Raleigh
    2nd Team Tamira Knuckles 11 East Wake
    2nd Team Jaylin Powell 11 Rolesville
    2nd Team Anna Webster 12 South Johnston
    2nd Team Kelly Funderburk 12 Leesville Road
    3rd Team Brianna Tate 12 Holly Springs
    3rd Team Kia Abrams 12 Southeast Raleigh
    3rd Team Olivia Smith 12 Cardinal Gibbons
    3rd Team Christian Sanders 12 West Johnston
    3rd Team Samantha Michel 11 Apex
    Coach of Yr Chris East   Millbrook
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Grace Hunter 12 Athens Drive
    1st Team Kaila Ealey 12 Broughton
    1st Team Bria Gibson 12 Sanderson
    1st Team Jade Phillips 12 Southeast Raleigh
    1st Team Kai Crutchfield 10 Millbrook
    2nd Team Amber Richardson 12 Southeast Raleigh
    2nd Team Kianna Wynn 12 East Wake
    2nd Team Olivia Smith 11 Cardinal Gibbons
    2nd Team Kelly Funderburk 11 Leesville Road
    2nd Team tie Dazia Powell 10 Millbrook
    2nd Team tie Kelly Fitzgerald 10 Green Hope
    3rd Team Angel Rizor 12 East Wake
    3rd Team Jaylin Powell 10 Rolesville
    3rd Team Lovely Locklear 12 Knightdale
    3rd Team tie Sis Norman 10 Millbrook
    3rd Team tie Brianna Tate 11 Holly Springs
    Coach of Yr Brad  McCorkle   Broughton
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Azura Stevens 12 Cary
    1st Team Kaila Ealey 11 Broughton
    1st Team Grace Hunter 11 Athens Drive
    1st Team Kai Crutchfield g Millbrook
    1st Team Chandler Hines 12 North Johnston
    2nd Team Dazia Powell g Millbrook
    2nd Team Jamie Johnson 12 North Johnston
    2nd Team Jaylaan Dillard 12 Millbrook
    2nd Team Tangela Williams 11 North Johnston
    2nd Team L'Donnisty Granison 10 Millbrook
    Coach of Yr Chris East   Millbrook
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kiara Leslie 11 Holly Springs
    1st Team Ryan Flowers 12 Millbrook
    1st Team Ashley Williams 12 Green Hope
    1st Team Briana Day 12 Millbrook
    1st Team Grace Hunter 10 Athens Drive
    2nd Team Kaila Ealey 10 Broughton
    2nd Team Tiana Knuckles 12 East Wake
    2nd Team Mykia Jones 12 Millbrook
    2nd Team Whitney Coleman 11 Cary
    2nd Team Kaleisha Moore 12 SE Raleigh
    3rd Team Alex Tomlinson 12 Millbrook
    3rd Team Alexus Hicks 11 SE  Raleigh
    3rd Team Kiara Jones-Doctor 12 WF- Rolesville
    3rd Team Justus Byrd 12 Broughton
    3rd Team Allie Tuttle 12 Panther Creek
    Coach of Yr Chris East   Millbrook
    Coach of Yr Nicole Meyers   SE Raleigh
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kristen Gaffney 12 Green Hope
    1st Team Kiara Leslie 10 Holly Springs
    1st Team Briana Day 11 Millbrook
    1st Team Ryan Flowers 11 Millbrook
    1st Team Ashley Williams 11 Green Hope
    2nd Team Allie Tuttle 11 Panther Creek
    2nd Team Tiana Knuckles 11 East Wake
    2nd Team Shakerrya Morrison 11 East Wake
    2nd Team Alex Tomlinson 11 Millbrook
    2nd Team Kayla Seymour 12 Panther Creek
    3rd Team Morgan Reid 10 Cardinal Gibbons
    3rd Team Madison Beuris 10 Cardinal Gibbons
    3rd Team Mykia Jones 11 Millbrook
    3rd Team Savanna Massengill 10 Princeton
    3rd Team Katelyn Mitchell 11 Millbrook
    Coach of Yr Chris East   Millbrook
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kristen Gaffney 10 Green Hope
    1st Team Rena Wakama 12 WF-R
    1st Team Keisha Gatling 12 Athens Drive
    1st Team Dana Brown 10 Enloe
    1st Team Amber Nichols 12 Broughton
    2nd Team Marnikka Young 12 Clayton
    2nd Team Ryan Flowers 9 Enloe
    2nd Team Kayla Harris 12 Wakefield
    2nd Team Caitlin Ranson 11 Green Hope
    2nd Team Rachel Collins 12 Athens Drive
    3rd Team Aprill McRae 11 SE Raleigh
    3rd Team Brittany Christain 12 Wakefield
    3rd Team Elena Frac 12 Enloe
    3rd Team Kristine Rishel 12 Middle Creek
    3rd Team Courtney Spearman 12 Millbrook
    Coach of Yr Mike Robinson   Green Hope
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kelsey Evans 12 Wakefield
    1st Team **Chloe Wells 11 Apex
    1st Team Shala Hodges 12 Enloe
    1st Team Kelly Blake 12 Millbrook
    1st Team Amber Nichols 11 Broughton
    2nd Team Markeisha Gatling 11 Athens Drive
    2nd Team Sarah Wollett 12 Wakefield
    2nd Team Brittany Morris 12 Broughton
    2nd Team Rena Wakama 11 WF-R
    2nd Team Dana Brown 9 Enloe
    3rd Team Alex Ingram 12 Athens Drive
    3rd Team Kelsey Campbell 12 Cary
    3rd Team Camille Forbes 11 Green Hope
    3rd Team Arielle Jones 12 Sanderson
    3rd Team Tatiana Dixon 12 West Johnston
    Coach  of Yr Dayna Jordan   Broughton
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kristen Hanzer  12 Wakefield
    1st Team Crystal Wilson 12 Millbrook
    1st Team Whitney Long 12 Leesville Road
    1st Team Kaila'shea Menendez 12 Wakefield
    1st Team Tyonna Willingham 12 Athens Drive
    2nd Team Shala Hodges 11 Enloe
    2nd Team Kelsey Evans 11 Wakefield
    2nd Team Kim Durham 12 Apex
    2nd Team Terrica Jones 12 WF Rolesville
    2nd Team Hannah Degraffinreed 12 Millbrook
    3rd Team Victoria Tanner 12 WF Rolesville
    3rd Team Brittany Morris 11 Broughton
    3rd Team Kelly Blake 11 Millbrook
    3rd Team Chareya Smith 12 Athens Drive
    3rd Team Jolanda Mitchell 11 Broughton
    Coach of Yr Danielle Blackburn   Wakefield
 

District 6

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Taylor Robinson 12 Southern Durham
    1st Team Maya Hood 10 Northern Durham
    1st Team Nia Howard 11 Jordan
    1st Team Bella Alfaro 11 NC Sch of Sci & Math
    1st Team Nadia Simmons 12 Vance Charter
    2nd Team Khalia Morton 12 Granville Central
    2nd Team Precious Ogboko 10 Durham School of Arts
    2nd Team Lydia Stucker 11 Western Alamance
    2nd Team Laila Anderson 10 Eastern Alamance
    2nd Team Nashiya Branch 12 Vance County
    3rd Team Kaitlyn Adams 9 Bunn
    3rd Team Anna Coley 12 NC Sch of Sci & Math
    3rd Team Laney Beale 10 Chapel Hill
    3rd Team Jada Artis 12 Reidsville
    3rd Team Jori Wilks 12 Jordan
    Coach of Yr Taurean Newton   NC Sch of Sci & Math
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Icez Barnett 12 Orange
    1st Team Laila Barnes 12 NC Science & Math
    1st Team Nashiya Branch 11 Vance County
    1st Team Aisha Bolton 11 Graham
    1st Team Lauren Cates 12 Orange
    2nd Team Lauren Godwin 12 Western Alamance
    2nd Team Taylor Robinson 11 Southern Durham
    2nd Team Anna Coley 11 NC Science & Math
    2nd Team Jaclyn Faucette 9 Clover Garden
    2nd Team Amiyah Ingram 11 Southern Durham
    3rd Team Jada Artis 11 Reidsville
    3rd Team Ashley Roberts 11 Jordan
    3rd Team Madison Wardlow 12 Cedar Ridge
    3rd Team Amani Smalls 10 Reidsville
    3rd Team Connita Evans 12 J.F. Webb
    Coach of Yr Taurean Newton   NC Science and Math
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Elana Ingram 12 Roxboro Community
    1st Team Kiyana Brown 12 Bartlett Yancey
    1st Team Bernadette Cooke 12 Bunn
    1st Team Madeline Hardy 12 Rockingham County
    1st Team J'Naya Ephrain 12 Southern Durham
    2nd Team Ashauntee Nelson 12 Durham Riverside
    2nd Team Mercedez King 11 River Mill
    2nd Team Laila Barnes 11 NC Sch. of Sci & Math
    2nd Team Imani Harris 12 Eastern Alamance
    2nd Team Ashley Roberts 10 Durham Jordan
    3rd Team Imani Howard 11 Durham Jordan
    3rd Team Amaiyah Moyer 12 Rockingham County
    3rd Team Jonisha McDaniel 12 Southern Durham
    3rd Team Madison Wardlow 11 Cedar Ridge
    3rd Team-tie Taylor Robinson 10 Southern Durham
    3rd Team-tie Jansen McFalls 10 Granville Central
    Coach of Yr Lindsey Page   Bartlett Yancey
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st  Team
    Player of Yr
    Kaylen Campbell 12 Orange
    1stTeam Madeline Hardy 11 Rockingham County
    1st  Team TJ Johnson 12 East Chapel Hill
    1stTeam Kiyana Brown 11 Bartlett Yancey
    1st  Team J'Naya Ephraim 11 Southern Durham
    2nd Team Blake Overman 12 Eastern Alamance
    2nd Team Talia Barnes 12 Jordan
    2nd Team Carrie Davis 12 Cedar Ridge
    2nd Team J'Nai Millner 12 Morehead
    2nd Team Amayiah Moyer 11 Rockingham County
    3rd Team Jazlyn Watson 12 Orange
    3rd Team Mia Davidson 12 Orange
    3rd Team Grace Nanney 12 Carrboro
    3rd Team Rachel Ruderman 12 NC Sch of Sci & Math
    3rd Team Mercedez King 10 River Mill
    Coach of Yr BJ Condron   Orange HS
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1 st Team
    Player of Yr
    Bree Evans 12 Eastern Alamance
    1st Team         Midori Long 12 Eastern Alamance
    1st Team         Marissa Mackins 10 Southern Durham
    1st Team         Alliyah Chaplin 10 Chapel Hill
    1st Team         Lindsey Barker 12 Eastern Alamance
    2nd Team        Zaria Rogers 12 Riverside (Durham)
    2nd Team        Autumn West 12 Chapel Hill
    2nd Team        Ali Cyr-Scully 12 East Chapel Hill
    2nd Team        Teisha Richardson 12 Reidsville
    2nd Team (tie ) Madeline Hardy 10 Rockingham
    2nd Team (tie ) Elana Ingram 10 Roxboro Community
    3rd Team        Precious Walker 12 Bunn
    3rd Team        Rachel Ruderman 11 NC Sch of Sci & Math
    3rd Team         J-Naya Ephraim 10 Southern Durham
    3rd Team        Mya Johnson 11 Roxboro Community
    Coach of Yr     Tim Krotish   Eastern Alamance
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Tainashia Vines 12 Bunn HS
    1st Team Mone' Jones 12 Riverside- Durham
    1st Team Raziyah Farrington 12 Chapel Hill HS
    1st Team Ali Cyr-Scully 11 East Chapel Hill
    1st Team Salita Greene 12 Jordan
    2nd Team Aundrea Walker 12 Cummings
    2nd Team Jessica Wall 12 Chapel Hill HS
    2nd Team Kayla Burns 12 River Mill Academy
    2nd Team Zaria Rogers 11 Riverside- Durham
    2nd Team Tamia Eatmon 12 Chapel Hill HS
    3rd Team Autumn West 11 Chapel Hill HS
    3rd Team Precious Walker 11 Bunn HS
    3rd Team Deja Dunn 12 Eastern Alamance
    3rd Team Alliyah Chaplin 9 Chapel Hill HS
    3rd Team Kerry Lee 12 Eastern Alamance
    Coach of Yr Sherry  Norris   Chapel Hill
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Shaylen Burnett 12 Southern Alamance
    1st Team Keena Evans 12 Granville Central
    1st Team Jamella Smith 12 Chapel Hill
    1st Team Aundrea Walker 11 Cummings
    1st Team Tainasha Vines 11 Bunn
    2nd Team Catherine Romaine 12 Chapel Hill
    2nd Team Salita Greene 11 Jordan
    2nd Team Cheyenne Wall 11 NCSSM
    2nd Team Raziyah Farrington 11 Chapel Hill
    2nd Team Mone' Jones 11 Riverside
    3rd Team Keidra Smith 12 Eastern Alamance
    3rd Team April Kelly 12 Southern Alamance
    3rd Team Alexis Joyner 10 Southern Durham
    3rd Team Jaimee Cousin 12 Eastern Alamance
    3rd Team Autumn West 10 Chapel Hill
    Coach of Yr Sherry Norris   Chapel Hill
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Terri Rogers 12 Eastern Alamance
    1st Team Lenaira Ruffin 12 River Mill
    1st Team Shaylen Burnett 11 Southern Alamance
    1st Team Bayley Coleman-Cox 12 Jordan
    1st Team Diamond Tyson 12 Carrboro
    2nd Team Jamella Smith 11 Chapel Hill
    2nd Team Whitney Bunn 12 Bunn
    2nd Team Hollie Boggs 12 Southern Alamance
    2nd Team Salita Greene 10 Jordan
    2nd Team Keena Evans 11 Granville Central
    3rd Team Marla Crawford 12 River Mill
    3rd Team Daija Faucette 12 River Mill
    3rd Team Tainasha Vines 10 Bu nn
    3rd Team Cat h er in e Romaine 11 C hape l Hill
    3rd Team Taelor Vandeville 12 Reidsville
    Coach of Yr Tim Krotish   Eastern Alamance
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Shaylen Burnett 10 S.Alamance
    1st Team Maddie McCallie 12 Riverside
    1st Team Autumn Carter 12 Rockingham
    1st Team Lenaira Ruffin 10 River Mill
    1st Team Bayley Coleman-Cox 11 Jordan
    2nd Team Diamond Tyson 11 Carrboro
    2nd Team Hollie Boggs 11 S. Alamance
    2nd Team Caroline Enoch 12 Graham
    2nd Team Whitney Bunn 11 Bunn
    2nd Team Jaimee Cousin 10 E. Alamance
    3rd Team Marla Crawford 11 River Mill
    3rd Team Terri Rogers 11 E. Alamance
    3rd Team Ashley Spivey 11 River Mill
    3rd Team Chepirah Neal 12 Bunn
    3rd Team Kechae Parker 10 Northern Vance
    Coach of Yr Ron Boggs   S.Alamance
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    McKenzie Owen JR River Mill
    1st Team Kristen Lyon SR Durham Jordan
    1st Team Lindsey Puckett SR Rockingham Co.
    1st Team Lenaira Ruffin FR River Mill
    1st Team Tyler Hobgood SR Oxford Webb
    2nd Team Sarah Myatt SR So. Alamance
    2nd Team Jazmine Parker SR Ea. Alamance
    2nd Team Marla Crawford FR River Mill
    2nd Team Jameelah Pickard JR Ea. Alamance
    2nd Team Taylor Thompson SO Cedar Ridge
    3rd Team Maddie McCallie SO Durham Riverside
    3rd Team Crystal Alston SR So. Alamance
    3rd Team Brooke Wright JR Cedar Ridge
    3rd Team Lacey Singletary SR Ea. Alamance
    Coach of Yr Hamilton Perkins   River Mill Academy
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Beth Miller 12 Graham
    1st Team Krystal Moore 12 Rockingham
    1st Team Eleisha Hairston 12 Reidsville
    1st Team Tiffany Evans 12 Riverside
    1st Team Andria Walker 12 East. Alamance
    2nd Team Kisha Evans 12 E. Chapel Hill
    2nd Team Autumn Snead 12 East. Alamance
    2nd Team Ashley Palm 12 Rockingham
    2nd Team Courdne Miles 12 Graham
    2nd Team Meredith Kelly 12 So. Alamance
    3rd Team Tyler Hobgood 10 JF Webb
    3rd Team Kierra Hinton 11 S. Durham
    3rd Team Jalisa Sessoms 11 Riverside
    3rd Team Kiki Allen 12 Graham
    3rd Team Sarah Myatt 11 So. Alamance
    Coach  of Yr Woody Wall   Rockingham Co
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Beth Miller 11 Graham
    1st Team Veronica Cabbady 12 Bunn
    1st Team Meredith Kelly 11 So. Alamance
    1st Team Andria Walker 11 Ea. Alamance
    1st Team Danielle Deberry 12 Durham Jordan
    2nd Team Simone Robinson 12 Graham
    2nd Team Isley Hawley 11 Bartlett Yancey
    2nd Team Krystal Moore 12 Rockingham
    2nd Team Sarah Folwell 12 So. Alamance
    2nd Team Keira Norwood 11 Oxford Webb
    3rd Team Portia Graves 12 Cummings
    3rd Team Tramenisha Taylor 10 So. Vance
    3rd Team Tiffany Evans 12 Riverside
    3rd Team Jasmine Parker 12 So. Durham
    3rd Team Tyler Hobgood 9 Oxford Webb
    Coach of Yr Kyle Ward   Graham
 

District 7

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Jacee Busick 12 Glenn
    1st Team Shakira Baskerville 11 West Forsyth
    1st Team Reagan Kargo 12 Northwest Guilford
    1st Team Emily Hege 10 North Davidson
    1st Team Kennedi Simmons 12 Southeast Guilford
    2nd Team Raven Preston 10 Southeast Guilford
    2nd Team Nyah Stallings 12 Ragsdale
    2nd Team Thalia Carter 12 Northwest Guilford
    2nd Team Iycez Adams 11 Glenn
    2nd Team Ciara Wright 12 Mt Tabor
    3rd Team Diamond Monroe 11 Ragsdale
    3rd Team Megan Harkey 12 NW Guilford
    3rd Team Jayla Harris 12 Northern Guilford
    3rd Team Jeriel Nesbitt 12 TW Andrews
    3rd Team Maddie Scheier 9 West Forsyth
    Coach of Yr Rachel Clark   Southeast Guilford
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Cayla King 12 Northwest Guilford
    1st Team Callie Scheier 12 West Forsyth
    1st Team Lyrik Thorne 12 Ledford
    1st Team Jacee Busick 11 Glenn
    1st Team Kennedi Simmons 11 Southeast Guilford
    2nd Team Faith Price 12 Ragsdale
    2nd Team Reagan Kargo 11 Northwest Guilford
    2nd Team Shakira Baskerville 10 West Forsyth
    2nd Team Symphony Jackson 12 Dudley
    2nd Team Nyah Stallings 11 Ragsdale
    3rd Team Destiny Griffin 12 West Forsyth
    3rd Team Kristen Roberts 12 Southeast Guilford
    3rd Team Mikenzie Harvin 12 Lexington
    3rd Team Olivia Stubbs 11 High Point Central
    3rd Team Kiera Williams 12 High Point Central
    Coach of Yr Rachel Clark   Southeast Guilford
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Elissa Cunane 12 Northern Guilford
    1st Team Elizabeth Kitley 11 Northwest Guilford
    1st Team Lauren Carter 12 Southwest Guilford
    1st Team Skyler Curran 12 West Forsyth
    1st Team Jazmin Harris 12 Eastern Guilford
    2nd Team Amaya Tucker 12 Reagan
    2nd Team Faith Price 11 Southwest Guilford
    2nd Team Nichelle Jeffries 12 Northeast Guilford
    2nd Team Symphony Jackson 11 Dudley
    2nd Team Dee Long 12 Thomasville
    3rd Team Bria Gibbs 12 Northwest Guilford
    3rd Team Kiera Williams 11 High Point Central
    3rd Team Lyrik Thorne 11 Ledford
    3rd Team Lindsay Gauldin 12 Northwest Guilford
    3rd Team-tie Callie Scheier 11 West Forsyth
    3rd Team-tie Kennedi Simmons 10 Southeast Guilford
    Coach of Yr Darlene Joyner   Northwest Guilford
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Elissa Cunane 11 Northern Guilford
    1stTeam Lashonda Monk 12 Southwest Guilford
    1stTeam Cayla King 10 Norhwest Guilford
    1stTeam Tierra Wilson 12 RJ Reynolds
    1stTeam Elizabeth Kitley 10 Northwest Guilford
    2nd Team Lauren Carter 11 Southwest Guilford
    2nd Team Skyler Curran 11 West Forsyth
    2nd Team Teara Johnson 12 Dudley
    2nd Team Lyrik Thorne 10 Ledford
    2nd Team Reagan Kargo 9 Page
    3rd Team Amaya Tucker 11 Reagan
    3rd Team Amari Cuthbertson 11 RJ Reynolds
    3rd Team Nichelle Jeffries 11 Northeast Guilford
    3rd Team Jazmin Harris 11 Eastern Guilford
    3rd Team Chrisalyn Boston 12 RJ Reynolds
    Coach of Yr Darlene Joyner   Northw est Guilford
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1 st Team
    Player of Yr
    Bayley Plummer 12 East Davidson
    1st Team Hayley Barber 12 Northwest Guilford
    1st Team Lashonda Monk 11 Southwest Guilford
    1st Team Bailey Kargo 12 Page
    1st Team Kiara Harrison 12 Dudley
    2nd Team Elissa Cunone 10 Northern Guilford
    2nd Team Madi Hallman 12 East Davidson
    2nd Team Morgan Pointer 12 Northwest Guilford
    2nd Team Jordan Chavis 12 Central Davidson
    2nd Team Tierra Wilson 11 RJ Reynolds
    3rd Team Jazlin Taylor 12 TW Andrews
    3rd Team Hailey Dias-Allen 12 Southeast Guilford
    3rd Team Madison Whitt 12 Glenn
    3rd Team Amari Cuthberts 10 RJ Reynolds
    3rd Team Anna Gardner 11 South Davidson
    Coach of Yr Darlene
    Joyner
      Northwest Guilford
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Bayley Plummer 11 East Davidson
    1st Team Haleigh Hatfield 12 Mt. Tabor
    1st Team Keyera Eaton 12 RJ Reynolds
    1st Team Bailey Kargo 11 Page
    1st Team tie Kiara Harrison 11 Dudley
    1st Team tie LaShonda Monk 10 Southwest Guilford
    2nd Team Morgan Pointer 11 Northwest Guilford
    2nd Team Tierra Wilson 10 RJ Reynolds
    2nd Team Kayla Phifer 12 Southeast Guilford
    2nd Team Destiny Timberlake 11 TW Andrews
    2nd Team Jazlin Taylor 11 TW Andrews
    3rd Team Hayley Barber 11 Northwest Guilford
    3rd Team Dinah Neal 12 Northeast Guilford
    3rd Team Sydney Wilson 12 Northern Guilford
    3rd Team Madi Hallman 11 East Davidson
    Coach of Yr Darlene  Joyner   Northwest Guilford
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Paris Kea 12 Page
    1st Team Jasmine Adams 12 Reagan
    1st Team Jessica Jones 12 West Forsyth
    1st Team Haleigh Hatfield 11 Mt. Tabor
    1st Team lmani Watkins 12 TW Andrews
    2nd Team Bayley Plummer 10 East Davidson
    2nd Team Jazmine Jones 12 West Forsyth
    2nd Team Julia Brown 12 Bishop McGuinness
    2nd Team Aliyah Grinage 12 Northern Guilford
    2nd Team Brianna Burgins 12 Southwest
    3rd Team Ebone Stevens 12 Mt. Tabor
    3rd Team Cameron Nieters 12 Bishop McGuinness
    3rd Team Brie Grier 12 TW Andrews
    3rd Team Lauren Ramsey 12 North Davidson
    3rd Team MaKala Rouse 12 Dudley
    Coach of Yr John Shearin   TW Andrews
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Paris Kea 11 Page
    1st Team Jasmine Adams 11 Reagan
    1st Team Anais Weatherly 12 Mt. Tabor
    1st Team Kenya Hailey 12 SE Guilford
    1st Team Amanda Coffer 12 Northern Guilford
    2nd Team Jasmine Carter 12 Lexington
    2nd Team lmani Watkins 11 TW   Andrews
    2nd Team Emmalee Thomas 12 Ledford
    2nd Team Bayley Plummer 9 East Davidson
    2nd Team Paige Chavis 12 Central Davidson
    3rd Team Julia Brown 11 Bishop McGuinness
    3rd Team Kara Shutt 11 SE  Guilford
    3rd Team Ashlyn Jones   East Forsyth
    3rd Team Tatum Jarvis 12 Mt. Tabor
    3rd Team Briana Burgins 11 SW Guilford
    3rd Team Chelsey Coleman 12 Page
    Coach of Yr Deborah Jones   Page
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Zena Lovette 12 SW Guilford
    1st Team Genice Lane 12 Mt  Tabor
    1st Team Celeste Burgess 9 Mt Tabor
    1st Team Jasmine Carter 11 Lexington
    1st Team Paris Kea 10 Page
    2nd Team Emmalee Thomas 11 Ledford
    2nd Team Jada Jackson 12 Carver
    2nd Team Natalie Harper 12 NW  Guilford
    2nd Team Jessica Pone 12 SW  Guilford
    2nd Team Lakiya Rouse 12 Dudley
    3rd Team Alexis Robinson 12 Northern Guilford
    3rd Team Brandi Robinson 11 Smith
    3rd Team Jasmine Adams 10 Reagan
    3rd Team Alyssa Munson 12 NW  Guilford
    3rd Team Chandler Young 11 Central Davidson
    Coach of Yr Rick Anderson   Mt Tabor
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Millesa Calicott 11 Mt Tabor
    1st Team Megan Buckland 11 Bishop McGuinness
    1st Team Whitney Knight 11 RJ Reynolds
    1st Team Samantha Coffer 11 Nothern Guilford
    1st Team Jazmine Charles 11 Centr Davidson
    2nd Team Katie Allen 12 N. Davidson
    2nd Team Victoria Davis 12 Parkland
    2nd Team Cedrica Gibson 10 HP Central
    2nd Team Ayshia McNeil 11 SE Guilford
    2nd Team Gabby Oglesby 12 Mt Tabor
    3rd Team Anquinette Crawford 12 WS Prep
    3rd Team Gretchen Bennett 12 NW Guilford
    3rd Team Tori Hardy 12 RJ Reynolds
    3rd Team Genice Lane 10 Mt Tabor
    3rd Team Carman Pericozzi 12 Ledford
      Melisa Foures 12 NW Guilford
    Coach of Yr Rick Anderson   Mt Tabor
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Shay Jones 12 Mt. Tabor
    1st Team Anna Freeman 12 East Davidson
    1st Team Paris Alston 12 Southeast Guilford
    1st Team Chevena Pickard 11 Page
    1st Team Samantha Coffer 10 Northern Guilford
    2nd Team Ashlei Clodfelter 12 North Davidson
    2nd Team Jennifer Penley 12 Mt. Tabor
    2nd Team Carman Poricozzi 11 Ledford
    2nd Team Elizabeth Merritt 12 East Davidson
    2nd Team Kelly Tessituse 11 Northern Guilford
    3rd Team Millesa Calicott 10 Mt. Tabor
    3rd Team Denika Harden 10 Grimsley
    3rd Team Alyssa Cutsham 12 East Davidson
    3rd Team Courtnei Clodfelter 12 North Davidson
    3rd Team Santana Morrison   W.S. Prep
    Coach  of Yr Terry Allmon   East Davidson
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Trumae Lucas 12 Grimsley
    1st Team Jasmine Gill 12 Page
    1st Team Anna Freeman 11 East Davidson
    1st Team Krystin Fields 12 Grimsley
    1st Team Shay Jones 11 Mount Tabor
    2nd Team Deandre Murray 12 NE Guilford
    2nd Team Ashlei Clodfelter 11 North Davidson
    2nd Team Meredith Mills 12 Glenn
    2nd Team Lindsay Brendle 12 High Pt Central
    2nd Team Alyssa Cutshaw 11 East Davidson
    3rd Team Megan Tate 10 High Pt Central
    3rd Team Allison Day 12 North Davidson
    3rd Team Je'Taime Stevens 12 NE Guilford
    3rd Team Chevena Pickard 10 Page
    3rd Team Kaela Bellefeuil 11 Glenn
    Coach of Yr Terry Allman   East Davidson
 

District 8

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Keayna McLaughlin 12 Pinecrest
    1st Team Diamond McDowell 11 Asheboro
    1st Team Heaven Maness 12 Southwestern Randolph
    1st Team Kaley Evans 12 Union Pines
    1st Team Emma Ring 11 Union Pines
    2nd Team Brecken Snotherly 9 Eastern Randolph
    2nd Team Taylor Gantt 12 Randleman
    2nd Team Molly Schmitz 12 Union Pines
    2nd Team Morgan Lineberry 11 Chatham Charter
    2nd Team Tanaesha Ellison 11 Asheboro
    3rd Team Gracyn Hall 9 Randleman
    3rd Team TeKeyah Bland 9 Northwood
    3rd Team McKenna Snively 10 Northwood
    3rd Team Danielle Werts 12 Gray Stone Day
    3rd Team (Tie Autumn Gentry 9 Trinity
    3rd Team (Tie Tamaya Walden 9 Chatham Charter
    Coach of Yr Anissa Little   Union Pines
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Zycoria Tillman 12 Albemarle
    1st Team Heaven Maness 11 Southwestern Randolph
    1st Team Keayna McLaughlin 11 Pinecrest
    1st Team Cameron McCutchen 12 Union Pines
    1st Team Armani Baldwin 12 Albemarle
    2nd Team Jocelyn Mitchell 12 Jordan-Matthews
    2nd Team Chandler Adams 11 Northwood
    2nd Team Rachel Luna 12 Asheboro
    2nd Team Tanaesha Ellison 10 Asheboro
    2nd Team Taylor Gantt 11 Randleman
    3rd Team Diamond McDowell 10 Asheboro
    3rd Team Emily Bowbliss 10 Union Pines
    3rd Team Sarah McIntosh 12 Pinecrest
    3rd Team Danielle Werts 11 Gray Stone Day
    3rd Team LaLa Bell 12 Western Harnett
    Coach of Yr David Hayes   Asheboro HS
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Amoria Neal-Tysor 12 Lee County
    1st Team Lahaina Bell 11 Western Harnett
    1st Team Hadiya Balser 11 Union Pines
    1st Team Zycoria Tillman 11 Albemarle
    1st Team Sarah Kelly 12 Union Pines
    2nd Team Heaven Maness 10 SWestern Randolph
    2nd Team Carlie Mote 12 Jordan-Matthews
    2nd Team Sarah Crews 10 SWestern Randolph
    2nd Team Chandler Adams 10 Northwood
    2nd Team Myah Ainsworth 10 Southern Lee
    3rd Team Jyreah Smith 10 Northwood
    3rd Team Rachel Luna 11 Asheboro
    3rd Team Jocelyn Mitchell 11 Jordan-Matthews
    Coach of Yr Greg Mayer   Union Pines
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Nyona Shields 12 Union Pines
    1stTeam Melanie Horne 12 West Montgomery
    1stTeam Kristian Eanes 12 Northwood
    1stTeam Amoria Neal-Tysor 11 Lee County
    1st Team Hadiya Balser 10 Union Pines
    2nd Team Heaven Maness 9 Southwestern Randolph
    2nd Team Abby Waggoner 12 West Stanly
    2nd Team Kadie Snipes 12 Northwood
    2nd Team Jocelyn Mitchell 10 Jordan-Matthews
    2nd Team Cheyene Ingram 11 Southern Lee
    3rd Team Makayla Dockery 11 South Stanly
    3rd Team Rachel Luna 10 Asheboro
    3rd Team Taya Joseph 12 Albemarle HS
    3rd Team Annie Habeeb 12 Gray Stone Day
    3rd Team McKenzie Whitson 10 Southwestern Randolph
    Coach of Yr Greg Mayer   Union Pines
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1 st Team
    Player of Yr
    Lauren Laplant 12 Southwestern Randolph
    1st Team Shantel Bennett 12 Lee County
    1st Team Nyona Shields 11 Union Pines
    1st Team Melanie Horne 11 West Montgomery
    1st Team Kyleigh Mclendon 12 Albemarle
    2nd Team Kristian Eanes 11 Northwood
    2nd Team Stephanie Johnson 12 Union Pines
    2nd Team Breanna Foster 12 Asheboro
    2nd Team ShanQaylia Stanton 11 Scotland County
    2nd Team Amoria Neal-Tysor 10 Lee County
    3rd Team Jazanae Billings 11 Northwood
    3rd Team Samantha Ring 12 Union Pines
    3rd Team Ashlyn Whitley 12 South Stanly
    3rd Team Bryn Aydt 11 Northwood
    3rd Team Ashlyn Dial 12 Scotland County
    Coach of Yr Cameron Vernon   Northwood
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kaila Craven 12 Southwestern Randolph
    1st Team Danasia Dumas 12 West Montgomery
    1st Team Jaida Robinson 12 Albemarle
    1st Team Destiny Campbell 12 Scotland HS
    1st Team Nyona Shields 10 Union Pines
    2nd Team Melanie Horne 10 West Montgomery
    2nd Team Shontai Totten 12 Northwood
    2nd Team Shantel Bennett 11 Lee County
    2nd Team Kristian Eanes 10 Northwood
    2nd Team Lauren LaPlant 11 Southwestern Randolph
    3rd Team Odyssey Dunn 11 Jordan-Matthews
    3rd Team Kyleigh McIendon 11 Albemarle
    3rd Team Chelsey Culp 12 South Stanly
    3rd Team Maresa Smith 11 Union Pines
    3rd Team Alexis Andrews 11 Eastern Randolph
    Coach of Yr Paula  LaPlant   Southwestern Randolph
    Coach of Yr Henry  Panzer   West Montgomery
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Akela Branch 12 Albermarle HS
    1st Team Danasia Dumas 11 West Montgomery
    1st Team Destiny Campbell 11 Scotland HS
    1st Team Shontai Totten 11 Northwood HS
    1st Team Madison Turlington 10 Harnett Central
    2nd Team Jordan Kalkof 12 Southern Lee
    2nd Team Kyleigh Mclendon 10 Albermarle HS
    2nd Team Mackenzie Cicogna 11 Southern Lee
    2nd Team Ashlyn Dail 10 Scotland HS
    2nd Team Shan'Qaylia Stanton 9 Scotland HS
    3rd Team Khasiya Sellars 9 Scotland HS
    Coach of Yr Eric Davis   Albemarle
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Mylia Garner 12 Jordan Matthews
    1st Team DeAnniesha Jackson 12 Harnett Central
    1st Team Janea Williams 12 Pinecrest
    1st Team Taylor Walker 12 Wheatmore
    1st Team Katelyn Doub 11 SW Randolph
    2nd Team Akela Branch 11 Albermarle
    2nd Team Shontai Totten 10 Northwood
    2nd Team Erin Bristow 12 Jordan Matthews
    2nd Team Feli cia Painter 12 Jordan Matthews
    2nd Team Jalisia Campbell 12 Harnett Central
    3rd Team Erica Holmes 12 Harnett Central
    3rd Team Taylor Paige 12 Jordan Matthews
    Coach of Yr Bennie Pollock   Harnett Central
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Mylia Garner 11 Jordon Matthews
    1st Team Shelby Wolfe 12 Northwood HS
    1st Team Holli Chandler 12 North Stanly HS
    1st Team Tyler Ross 11 Union Pines HS
    1st Team DeAnneisha Jackson 11 Harnett Central
    2nd Team Aquilla Mateen 12 Jordon Matthews
    2nd Team Lindsey Burleson 12 North Stanly HS
    2nd Team Crystal Hicks 12 Union Pines HS
    2nd Team Erin Bristow 11 Jordon Matthews
    2nd Team Jalisia Campbell 11 Harnett Central
    3rd Team Allison Dones 12 Jordon Matthews
    Coach of Yr Jeff Stutts   Jordan Matthews
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Alisha Mosley 12 Union Pines
    1st Team Tyesha McLean 11 Union Pines
    1st Team Casey Norris 12 Northwood
    1st Team        
    1st Team        
    Coach of Yr John Lewkowicz   Union Pines
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Clarissa Crump 12 Lee County
    1st Team Ariel Bursey 10 Western Harnett
    1st Team Rashmi Vanhook 12 Northwood
    1st Team Tierra Coleman 12 Western Harnett
    1st Team Courtney Mull 11 Western Harnett
    2nd Team Casey Norris 11 Northwood
    Coach  of Yr Lewis Cummings   Western Harnett
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st Team Ebony Murchison 12 Lee County
    1st Team Latanya Cain 12 Pinecrest
    1st Team Clarissa Crump 11 Lee County
 

District 9

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Jessica Timmons 11 North Meck
    1st Team Navaeh Brown 12 Mallard Creek
    1st Team Aniya Finger 12 Hopewell
    1st Team Evan Miller 12 Ardrey Kell
    1st Team Dane Bertolina 12 Charlotte Catholic
    2nd Team Michaela Lane 12 Butler
    2nd Team Kennedy Calhoun 11 Hickory Ridge
    2nd Team Maddie Dillinger 11 Cuthbertson
    2nd Team Taylor Henderson 11 Myer Park
    2nd Team Braylyn Milton 11 Independence
    3rd Team Nyla McGill 11 Providence
    3rd Team Ja-el Miller 12 Central Cabarrus
    3rd Team Lauren Walker 12 Mallard Creek
    3rd Team Karynton Clark 11 Union Academy
    3rd Team Senali Moss 10 South Meck
    Coach of Yr Clarence Johnson   Mallard Creek
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Nia Daniel 12 Hickory Ridge
    1st Team Dazia Lawerence 12 Mallard Creek
    1st Team Jessica Timmons 10 North Mech
    1st Team Jordan McLaughlin 12 Phillip O. Berry
    1st Team Shariah Gaddy 12 South Meck
    2nd Team Aniya Finger 11 Hopewell
    2nd Team Ja'el Miller 11 Central Cabarrus
    2nd Team Michaela Lane 11 Butler
    2nd Team Dane Bertolina 11 Charlotte Catholic
    2nd Team Makayla Smith 12 Union Academy
    3rd Team Michelle Ojo 10 Ardrey Kell
    3rd Team Taylor Henderson 10 Myers Park
    3rd Team Maddie Dillinger 10 Cuthbertson
    3rd Team Micahla Funderburk 11 Butler
    3rd Team Mya Manivanh 10 Union Academy
    Coach of Yr Mark Sanders   Butler
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Ahlana Smith 12 Mallard Creek
    1st Team Jessica Timmons 9 North Meck
    1st Team A'Lea Gilbert 12 South Meck
    1st Team Jordan McLaughlin 11 Phillip O. Berry Academy
    1st Team Dazia Lawrence 11 Mallard Creek
    2nd Team Nia Daniel 11 Hickory Ridge
    2nd Team Deniyah Lutz 12 Ardrey Kell
    2nd Team Jada McMillan 11 Jay M Robinson
    2nd Team Gabby Smith 12 Hickory Ridge
    2nd Team Molly Setliff 12 Parkwood
    3rd Team Briana Pressley 12 Union Academy
    3rd Team Amanda Cherry 12 Sun Valley
    3rd Team Rinnah Green 12 Hickory Ridge
    3rd Team Journey Muhammad 12 Ardrey Kell
    3rd Team Braylyn Milton 9 Independence
    Coach of Yr Jeff Buseick   Ardrey Kell
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Ariana Nance 12 Rocky River
    1st Team Dazia Lawerence 10 Mallard Creek
    1stTeam Mahaley Holit 12 Central Cabarrus
    1stTeam Ahlana Smith 11 Mallard Creek
    1stTeam Rinnah Green 11 Butler
    2nd Team Gabby Smith 11 Hickory Ridge
    2nd Team Jasmine Sanders 12 Garinger
    2nd Team Dynasty Heyward 12 North Meck
    2nd Team Shareka McNeil 12 Harding
    2nd Team Nia Daniels 11 Hickory Ridge
    3rd Team Deniyah Lutz 11 Ardrey Kell
    3rd Team Amanda Cherry 11 Sun Valley
    3rd Team A'lea Gilbert 11 South Meck
    3rd Team Shareka McNeil 12 Harding
    3rd Team McKenna Haire 12 Myers Park
    Coach of Yr Tolanda Simmons   Hickory Ridge
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Ra'Shika White 12 Berry Academy
    1st Team Chanin Scott 12 Myers Park
    1st Team Chase Muhammed 12 Ardrey Kell
    1st Team Mahaley Holit 11 Central Cabarrus
    1st Team Chantel Williams 12 Mallard Creek
    2nd Team Shareka McNeil 11 Harding
    2nd Team Gabby Smith 10 Hickory Ridge
    2nd Team Amanda Cherry 10 Sun Valley
    2nd Team Shameka McNeil 11 Harding
    2nd Team Remi Roberts 11 Weddington
    3rd Team McKenna Haire 11 Myers Park
    3rd Team A'lea Gilbert 10 South Meck
    3rd Team Brittany Autry 12 Parkwood
    3rd Team Stacia Means 12 Hickory Ridge
    3rd Team (tie) Destiny Heyward 11 North Meck
    3rd Team (tie) ShaNiya Lester 12 North Meck
    Coach of Yr
    Clarence (CJ) Johnson   Mallard Creek
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Stephanie Watts 12 Weddington
    1st Team Aliyah Mazyck 12 Myers Park
    1st Team Rydeiah Rogers 12 Myers Park
    1st Team Kelsi Mahoney 12 J.M. Robinson
    1st Team Taylor Helms 12 Cuthbertson
    2nd Team Jordan Muhammad 12 Ardrey Kell
    2nd Team Mahaley Holit 10 Central Cabarrus
    2nd Team Ahlana Smith 9 Vance
    2nd Team Dynasty Heyward 10 North Meck
    2nd Team Alyssa Carbone 12 Central Academy
    3rd Team Chanin Scott 11 Myers Park
    3rd Team Farien Sutton 11 Butler
    3rd Team Sydni Bickford 12 J.M. Robinson
    3rd Team Kayla Brown 10 Mallard Creek
    3rd Team Gabby Smith 9 Hickory Ridge
    Coach of Yr Barbara  Nelson   Myers Park
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
     1st Team
    Player of Yr 
    Stepanie Watts 11 Weddington
    1st Team Emry Tsitouris 12 Parkwood
    1st Team Aliyah Mazyck 11 Myers Park
    1st Team Asha Jordan 12 Monroe
    1st Team Rydeiah Rogers 11 Myers Park
    2nd Team Ezinne Mabamalu 12 Lake Norman Charter
    2nd Team Sophie Rossitch 12 Charlotte Catholic
    2nd Team Rachel Porter 12 West Charlotte
    2nd Team Julia Brown 12 Hough
    2nd Team Zaria Wright 9 Mallard Creek
    3rd Team Destiny Barrino 12 North Meck
    3rd Team Kelsi Mahoney 11 J.M. Robinson
    3rd Team Erin Whalen 10 Ardrey Kell
    3rd Team Tonjai Everett 12 Forest Hills
    3rd Team Taylor Helms 11 Cuthbertson
    Coach of Yr Barbara Nelson   Myers Park
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Stephaine Watts 10 Weddington
    1st Team Milan Quinn 12 Phillip O  Berry
    1st Team Destiny Barrino 11 North Meck
    1st Team Asha Jordan 11 Monroe High
    1st Team Mycha Drakeford 11 Harding
    2nd Team Emry Tsitouris 11 Parkwood
    2nd Team Jasmine Huntley 12 Porter Ridge
    2nd Team Jasmine Gray 10 West Meck
    2nd Team Divonnie Powell 12 Central Cabarrus
    2nd Team Kelsey Dean 11 Hough
    3rd Team Tonjai Everett 11 Forest Hills
    3rd Team Jada Huntley 12 Porter Ridge
    3rd Team Sophie Rossitch 11 Charlotte Catholic
    3rd Team Kelsi Mahoney 10 J.M Robinson
    3rd Team Brianna Hamerick 11 Harding
    Coach of Yr Jennifer Baker   North Meck
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Roddreka Rogers 12 Myers Park
    1st Team Christelle Shembo 12 Ardrey Kell
    1st Team Sharee' Boyd 12 Hopewell
    1st Team Essence Baucom 12 Berry Academy
    1st Team Jordan Strode 12 Hickory Ridge
    2nd Team Jordan Henry 12 Marvin Ridge
    2nd Team Laquisha Taylor 11 Independence
    2nd Team lshemia Bivens 10 Forest Hills
    2nd Team Nicole Graham 12 Mallard Creek
    2nd Team Amber Neely 12 Mallard Creek
    3rd Team Tonjai Everett 10 Forest Hills
    3rd Team Saadia Timpton 10 Myers Park
    3rd Team Destiny Barrino 10 North Meck
    3rd Team Oceania Anderson 12 Ardrey Kell
    3rd Team Isabel Bernal 12 Jay M. Robinson
    Coach of Yr Dustin Terrel   Myers Park
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Monet Tellier 12 East Meck
    1st Team Cierra Burdick 11 Butler
    1st Team Kelsee Cheek 11 J.M. Robinson
    1st Team Clair Watkins 12 Butler
    1st Team Tiffini Stephens 12 Myers Park
    2nd Team Essence Baucom 10 Berry Academy
    2nd Team Aliyah Kilpartick 10 East Meck
    2nd Team Quay Barrino 12 Butler
    2nd Team Tabby Koerner 12 J.M. Robinson
    2nd Team Lauren Lewis 12 N.Meck
    3rd Team Erica Chandler 12 Ardrey Kell
    3rd Team Katrina Allen 11 East Meck
    3rd Team Christelle Shembo 10 Ardrey Kell
    3rd Team Akysia Resper 12 Hickory Ridge
    3rd Team Alicia Quinn 10 Berry Academy
    Coach of Yr Brady Monismith   East Meck
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Celeste Stewart 12 Butler HS
    1st Team Monet Tellier 11 East Meck.
    1st Team Danaira Erwin-Spencer 12 East Meck.
    1st Team Allie Cashion 12 Weddington
    1st Team Jaquaria Forney 12 Butler HS
    1st Team Kelsee Cheek 10 J.M. Robinson
    2nd Team Aliyah Kilpatrick 9 East Meck.
    2nd Team Tabby Koerner 11 J.M. Robinson
    2nd Team Cierra Burdick 10 Butler HS
    2nd Team Clair Watkins 11 Butler HS
    2nd Team Alexis Grant 11 Vance HS
    3rd Team Christal Caldwell 12 West Charlotte
    3rd Team Nikki Burton 12 West Charlotte
    3rd Team Jatzmin Johnson 10 Concord
    3rd Team Nyesha Hammonds 11 Concord
    Coach  of Yr Brady Monismith   East Mecklenburg
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Celeste Stewart 11 Butler
    1st Team T.T. Belcher 12 Concord
    1st Team Kelsee Cheek 9 JM Robinson
    1st Team Raven Johnson 12 Vance
    1st Team Jaquaria Forney 11 West Meck
    2nd Team Jatzmin Johnson 9 Concord
    2nd Team Nyshia Hammonds 10 Concord
    2nd Team Marissa Piersanti 12 JM Robinson
    2nd Team Clair Watkins 10 Butler
    2nd Team Kayla Newman 12 Butler
    3rd Team Allie Cashion 10 Weddington
    3rd Team Michelle Brown 10 Parkwood
    3rd Team Akysia Resper 10 Hickory Ridge
    Coach of Yr Angela Morton   Concord
 

District 10

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Chyna Cornwell 12 Newton Conover
    1st Team Blaikley Crooks 12 Freedom
    1st Team Kate Hollifield 10 Shelby
    1st Team Addison Wray 11 Bunker Hill
    1st Team Brianna Tadlock 12 East Lincoln
    2nd Team Riley Haas 12 East Burke
    2nd Team Maddie Gillie 11 R S Central
    2nd Team Josie Hise 12 Freedom
    2nd Team Adair Garrison 11 Freedom
    2nd Team Saniya Wilson 10 Kings Mountain
    3rd Team Zoey Ward 10 Ashbrook
    3rd Team MaKenna Parkins 12 Mcdowell
    3rd Team Shelby Darden 12 Hickory
    3rd Team Ally Hollifield 9 Shelby
    3rd Team Jayda Glass 12 Freedom
    Coach of Yr Sylvia White   Newton Conover
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Chyna Cornwell 11 Newton-Conover
    1st Team Hannah Clark 12 Kings Mtn
    1st Team Jada Logan 12 R-S Central
    1st Team Carley Womack 12 Stuart Cramer
    1st Team Summer Schloss 12 Ashbrook
    2nd Team Brianna Tadlock 11 East Lincoln
    2nd Team Kate Hollifield 9 Shelby
    2nd Team Brooke Arney 12 East Burke
    2nd Team Blaikley Crooks 11 Freedom
    2nd Team Spencer Britton 12 North Gaston
    3rd Team Addie Wray 10 Bunker Hill
    3rd Team Osha Makerson 12 East Rutherford
    3rd Team Adair Garrison 10 Freedom
    3rd Team tie Madison Bailey 12 Freedom
    3rd Team tie Marjani Onafowora 12 Highland Tech
    3rd Team tie Nautica Falls 12 Hunter Huss
    Coach of Yr Amber Reddick   Freedom
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Evonna McGill 12 Ashbrook
    1st Team Destiny Johnson 12 East Lincoln
    1st Team Trinity Jones 12 Ashbrook
    1st Team Josie Hise 10 East Burke
    1st Team Hannah Clark 11 Kings Mountain
    2nd Team Osha Makerson 11 East Rutherford
    2nd Team Summer Schloss 11 Ashbrook
    2nd Team Katie Baich 12 Lincoln Charter
    2nd Team Aliyah Whiteside 12 RS Central
    2nd Team-tie Grace Herman 12 Maiden
    2nd Team-tie L'Mia Littlejohn 11 Shelby
    3rd Team Blaikley Crooks 10 Freedom
    3rd Team Natica Falls 11 Hunter Huss
    3rd Team Kendra Ross 12 East Rutherford
    3rd Team Riley Haas 10 East Burke
    Coach of Yr Juan Smith   Ashbrook
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Ariyana Williams 12 Freedom
    1stTeam Evonna McGill 11 Ashbrook
    1stTeam Destiny Johnson 11 East Lincoln
    1stTeam Amaryah Corpening 12 Freedom
    1stTeam Kyra Davis 12 R-S Central
    2nd Team Trinity Jones 11 Ashbrook
    2nd Team Savannah Coble 12 East Burke
    2nd Team Kieran Smith 12 East Burke
    2nd Team Spencer Britton 10 North Gaston
    2nd Team Amya Mc Clain 12 Hickory
    3rd Team Jada Logan 10 R-S Central
    3rd Team Aniya Finger 9 Mtn Island Charter
    3rd Team L'Mia Littlejohn 10 Shelby
    3rd Team Shai Robinson 12 East Gaston
    3rd Team Jada Davie 11 Ashbrook
    Coach of Yr Crystal Bartlett   East Burke
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Anyana Williams 11 Freedom
    1st Team Lindsey Adams 12 Freedom
    1st Team Destiny Johnson 10 East Lincoln
    1st Team Jordan Bryant 12 Stuart Cramer
    1st Team Evonna McGill 10 Ashbrook
    2nd Team Gabby Buruato 12 Draughn
    2nd Team Savannah Coble 11 East Burke
    2nd Team Amaryah Corpening 11 Freedom
    2nd Team Mikayla Dyson 10 Lincolnton
    2nd Team Sherry Johnson 12 Ashbrook
    3rd Team Madison Ervin 12 Freedom
    3rd Team Autumn Williams 12 St Stephens
    3rd Team Saylor Whitesides 11 Lincolnton
    3rd Team Tyra Mitchell 12 Bunker Hill
    3rd Team Courtney Robinson 12 Draughn
    Coach of Yr Amber Reddick   Freedom
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    A'diyah Ussery 12 Crest HS
    1st Team Yazmen Hannah 12 Hickory
    1st Team Te'ja Twitty 11 R-S Central
    1st Team Sara Goble 12 Bandys
    1st Team Danasia Witherspoon 12 Hickory
    2nd Team Ariyana Williams 10 Freedom
    2nd Team Raven Brooks 12 East Gaston
    2nd Team Caleia Jones 12 Crest HS
    2nd Team Destiny Johnson 9 East Lincoln
    2nd Team Kymonah Hall 12 Draughn
    3rd Team Nikkyana McCaskill 12 Forestview
    3rd Team Gabby Buruato 11 Draughn
    3rd Team Haleigh Lackey 12 Bandys
    3rd Team Evonna McGill 9 Ashbrook
    3rd Team Sadasia Tipps 12 Hickory
    Coach of Yr Darius  Fuller   Ruth-Spindale Central
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Rachel Camp 12 E Rutherford
    1st Team Adiyah Ussery 11 Crest
    1st Team Madi Story 12 Bandys
    1st Team Danasia Witherspoon 11 Hickory
    1st Team Antaijah Easter 12 Bandys
    2nd Team Lauren Arney 12 East Burke
    2nd Team Ariyana Williams 9 Freedom
    2nd Team Abby Robinson 12 Draughn
    2nd Team Te'ja Twitty 10 RS Central
    2nd Team Sydney Haas 12 East Burke
    3rd Team Ansley Rooks 10 Patton
    3rd Team Yezman Hannah 11 Hickory
    3rd Team Monique Petty 12 K Mountain
    3rd Team Tia Bristol 12 RS Central
    3rd Team Krissy Surratt 12 Freedom
    Coach of Yr Amber Fox   Freedom
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Adiyah Ussery 10 Crest
    1st Team Bre Armstrong 12 Fores tview
    1st Team Lauren Arney 11 East Burke
    1st Team Yazmen Hannah 10 Hickory
    1st Team Taylor Petty 10 N Conover
    2nd Team lmani Williams 12 Freedom
    2nd Team Danasia Witherspoon 10 Hickor y
    2nd Team Ashley Mull 12 South Point
    2nd Team Sydney Haas 11 East Burke
    2nd Team Chelsea Turner 12 Fred T Foard
    3rd Team Alyssia Watkins 12 RS Central
    3rd Team Treasure Avery 12 Lincolnton
    3rd Team Bailey Gragg 11 East Burke
    3rd Team Te'ja Twitty 9 RS Central
    3rd Team Bridget Derr 12 Lincolnton
    Coach of Yr Shane Compton   Crest
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Shynese Whitener 12 N Conover
    1st Team Tuccoa Brackett 12 McDowell
    1st Team Bre Armstrong 11 Forestview
    1st Team Lauren Graham 12 Cherryville
    1st Team Shelby Winchester 12 East Gaston
    2nd Team Brooke Robinson 11 Fred T Foard
    2nd Team Lauren Duckworth 12 Draughn
    2nd Team Danasia Witherspoon 9 Hickory
    2nd Team Kadesha Gibbs 12 N  Conover
    2nd Team lmani Williams 11 Freedom
    3rd Team Treasure Avery 11 Lincolnton
    3rd Team Yazmen Hannah 9 Hickory
    3rd Team Erin Phillips 12 Freedom
    3rd Team Aja Hoyle 12 Hickory
    3rd Team Britnee Roberts 12 Forestview
    Coach of Yr Darrius Fuller   RS Central
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Shannon Smith 12 Forestview
    1st Team Hillary Sigmon 11 Hickory
    1st Team Jada Payne 11 Hickory
    1st Team Kelsey Harris 12 Forestview
    1st Team Chelsea Connelly 12 Freedom
    2nd Team Autumn Ward 12 McDowell
    2nd Team Xandi Gellman 12 McDowell
    2nd Team Jaalen Corpening 12 McDowell
    2nd Team Keonna Lewis 12 Freedom
    2nd Team Bre Armstrong 9 Forestview
    3rd Team Emily Greene 11 East Burke
    3rd Team Paige Moore 12 East Burke
    3rd Team Lauren Duckworth 10 Draughn
    3rd Team Alicia Byrd 11 East Burke
    3rd Team LaSashia Connelly 12 Draughn
    Coach of Yr Ken Beaty   Forestview
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Shannon Smith 11 Forestview
    1st Team Kelsey Harris 11 Forestview
    1st Team Ali Ford 12 Freedom
    1st Team Elizabeth Ross 12 Draughn
    1st Team Autumn Ward 11 McDowell
    2nd Team Chelsea Connelly 11 Freedom
    2nd Team Brittany Yancey 12 Draughn
    2nd Team Xandi Gellman 11 McDowell
    2nd Team Shannon Hines 9 RS Central
    2nd Team Natalie Baker 12 East Burke
    3rd Team Mercedes Davis 9 RS Central
    3rd Team Ariel Bumgardner 11 Cherryville
    Coach  of Yr Ken Beaty   Forestview
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kurie Washington 12 McDowell
    1st Team Ebonique Hamilton 12 McDowell
    1st Team Ali Ford 11 Freedom
    1st Team Jessica Capers 12 Forestview
    1st Team Karsyn Jarrett 12 Hickory
    2nd Team Elizabeth Ross 11 East Burke
    2nd Team Chelsea Connelly 10 Freedom
    2nd Team Shannon Smith 10 Forestview
    2nd Team Alex Young 12 St Stephens
    2nd Team Kelly Harrow 12 Hickory
    Hon Mention Kierra Ussery 10 Bessemer City
    Hon Mention Olivia Childers 12 East Burke
    Hon Mention Laura Trent 12 St Stephens
    Coach of Yr Ken Beaty   Forestview
 

District 11

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Parkley Hennings 12 Forbush
    1st Team Abigail Wilson 12 West Rowan
    1st Team Nicole Scott 12 Forbush
    1st Team Abigail Keesling 12 Alleghany
    1st Team Emma Santoro 11 West Stokes
    2nd Team Hallie Treva 12 Ashe County
    2nd Team Kayla Bryant 9 Salisbury
    2nd Team Anayia Fulson 12 Salisbury
    2nd Team Brooke Byrd 12 Watuaga
    2nd Team Dasia Lambert 11 East Surry
    3rd Team Hannah Spainhour 11 West Stokes
    3rd Team Rebekah Farthing 12 Watauga
    3rd Team Jaleah Battle 12 West Caldwell
    3rd Team Mia McMillen 10 Surry Central
    3rd Team Lariyah Clark 10 West Iredell
    Coach of Yr Bradley Shore   Forbush
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Parkley Hennings 11 Forbush
    1st Team Ellie Sutphin 11 East Surry
    1st Team Janiya Downs 12 South Rowan
    1st Team Shaunae Sawyers 12 Mount Airy
    1st Team Malaya Cowles 10 Wilkes Central
    2nd Team Nicole Scott 11 Forbush
    2nd Team Bryanna Troutman 12 Salisbury
    2nd Team Abigail Wilson 11 West Rowan
    2nd Team McKenzie Gadson 12 Jesse Carson
    2nd Team-tie Danasia Gray 12 Statesville
    2nd Team-tie Rachel Lalonde 12 North Iredell
    3rd Team Taylor Cochran 12 Surry Central
    3rd Team Jamilyn Wilcox 10 West Wilkes
    3rd Team Tyaysia Sharpe 11 Statesville
    3rd Team Adaje Willams 11 Langtree Charter
    Coach of Yr Bradley Shore   Forbush
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Janiya Downs 11 South Rowan
    1st Team Jo Snow 12 Mount Airy
    1st Team Abigail Wilson 10 West Rowan
    1st Team Parkley Hennings 10 Forbush
    1st Team Alexis Pardue 12 East Wilkes
    2nd Team Olivia Gabriel 12 Jesse Carson
    2nd Team London Likes 12 North Iredell
    2nd Team Bryanna Troutman 11 Salisbury
    2nd Team Malaya Cowles 9 Wilkes Central
    2nd Team Emily Phillips 12 North Wilkes
    3rd Team Mikaela Johnson 12 North Surry
    3rd Team Nicole Scott 10 Forbush
    3rd Team Victoria Young 12 North Wilkes
    3rd Team Asherah Smith 12 Mount Airy
    3rd Team Shaunae Sawyers 12 Mount Airy
    Coach of Yr Bradley Shore   Forbush
  • 2017

      First Name Last Name Grade School
    1st  Team
    Player of Yr
    Jo Snow 11 Mt Airy
    1stTeam Regan Allen 12 North Iredell
    1stTeam Alexis Pardue 11 East Wilkes
    1stTeam Emily Phillips 11 North Wilkes
    1stTeam Elle Sutphin 9 North Surry
    2nd Team Janiya Downs 10 South Rowan
    2nd Team Mary Elizabeth Howard 12 North Iredell
    2nd Team Mikaela Johnson 11 North Surry
    2nd Team Shaunae Sawyers 10 Mt Airy
    2nd Team Kylie Thomas 12 Elkin
    3rd Team Jacee Busick 9 Surry Central
    3rd Team Calyn Davis 12 Forbush
    3rd Team Olivia Gabriel 11 Jesse Carson
    3rd Team Kailey McNeil 12 Wilkes Central
    3rd Team Victoria Young 11 North Wilkes
    Coach of Yr Roger Bumgarner   North Iredell
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1 st Team
    Player of Yr
    Abby Cook 11 Alexander Central
    1st Team Ashlyn Hampton 11 Davie County
    1st Team Tatum Boggs 12 West Iredell
    1st Team Miracle Walters 12 Elkin
    1st Team Jo Snow 10 Mt Airy
    2nd Team Kala Doub 12 Forbush
    2nd Team Ayana Shelton 12 Mt Airy
    2nd Team Maddy Zaferatos 12 Davie County
    2nd Team Khaila Hall 12 West Rowan
    2nd Team Allison Livingood 12 North Wilkes
    3rd Team Mikaela Johnson 10 North Surry
    3rd Team Kylie Thomas 11 Elkin
    3rd Team Calyn Davis 11 Forbush
    3rd Team Kailey McNeil 11 Wilkes Central
    3rd Team Shimiah Oglesby 11 West Iredell
    Coach of Yr Derek Carter   Elkin
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Madi Suddreth 12 Alexander Central
    1st Team Jackie Denny 12 North Wilkes
    1st Team Avery Locklear 12 South Rowan
    1st Team Kelli Fisher 12 East Rowan
    1st Team Allie VanSant 12 Lake Norman
    2nd Team Laken Blackburn 12 Wilkes Central
    2nd Team Madison Zaferatos 11 Davie County
    2nd Team Amber Godfrey 12 Wilkes Central
    2nd Team Marlee Wilmoth 12 Surry Central
    2nd Team Khaila Hall 11 West Rowan
    3rd Team Ayano Shelton 11 Mt Airy
    3rd Team Abby Cook 10 Alexander Central
    3rd Team Cassidy Chipman 12 South Rowan
    3rd Team Elizabeth Webb 12 West Iredell
    3rd Team tie Amber Sherill 12 Mooresville
    3rd Team tie Sydney Mosley 12 East Surry
    Coach of Yr Scott  Waugh   Wilkes Central
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Malaya Johnson 12 North Surry
    1st Team Madi Suddreth 11 Alexander Central
    1st Team Avery Locklear 11 South Rowan
    1st Team Karleigh Wike 12 East Rowan
    1st Team Cassidy Joyner 12 Surry Central
    2nd Team Marie Ritchie 12 Alexander Central
    2nd Team Allie Church 12 North Wilkes
    2nd Team Gabrielle Jessup 12 East Surry
    2nd Team Kelli Fisher 11 East Rowan
    2nd Team Kelli Mounce 12 South Stokes
    3rd Team Cassidy Chipman 11 South Rowan
    3rd Team Elizabeth Webb 11 West Iredell
    3rd Team Alex Allen 11 Jesse Carson
    3rd Team Alex Atkins 12 Mt Airy
    3rd Team Alley Shumate 12 North Wilkes
    Coach of Yr Brad Mangum   Alexander Central
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Keri Fulp 12 East Surry
    1st Team Jackie Denny 10 North Wilkes
    1st Team Kelly Dulkoski 12 Jesse Carson
    1st Team Kristina Rumplasch 12 North Surry
    1st Team Malaya Johnson 11 North Surry
    2nd Team Keisha Corpening 12 Hibriten
    2nd Team Heaven Walters 12 Starmount
    2nd Team Courtney Heglar 12 Surry Central
    2nd Team Cassidy Joyner 11 Surry Central
    2nd Team Allison Blackwell 12 Jesse Carson
    3rd Team Martha Mastin 12 Wilkes Central
    3rd Team Hannah Margolis 12 Watauga
    3rd Team Alley Shumate 11 North Wilkes
    3rd Team Sydney Mosley 10 East Surry
    3rd Team Kathryn Beasley 11 Mt Airy
    Coach of Yr Shane Slate   North Surry
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Brielle Blair 10 Salisbury
    1st Team Jordan Hiatt 12 Mt Airy
    1st Team Paige Love 12 Wilkes Central
    1st Team Morgan Midkiff 12 North Surry
    1st Team Katie Ryder 12 Wilkes Central
    2nd Team Kristina Rumplasch 11 North Surry
    2nd Team Keisha Corpening 11 Hibriten
    2nd Team Keri Fulp 11 East Surry
    2nd Team Bri Johnson 12 North Iredell
    2nd Team Doreen Richardson 12 Salisbury
    3rd Team Jackie Denny 9 North Wilkes
    3rd Team Haley Williams 12 Wilkes Central
    3rd Team Malaya Johnson 10 North Surry
    3rd Team Cassidy Joyner 10 Surry Central
    3rd Team Hannah Margoilis 11 Watauga
    Coach of Yr Scott Waugh   Wilkes Central
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kelsey Long 12 East Surry
    1st Team Mallary Clay 11 Ashe County
    1st Team Kelli Bonner 11 Starmount
    1st Team Ellie Case 12 Mt Airy
    1st Team Shanequa Pfifer 12 Salisbury
    2nd Team Courtney Campbell 12 North Surry
    2nd Team Jordan Hiatt 10 Mt Airy
    2nd Team Morgan Midkiff 10 North Surry
    2nd Team Katie Ryder 10 Wilkes Central
    2nd Team Mariah McVey 11 Ashe County
    3rd Team Samantha Adams 10 East Wilkes
    3rd Team Jodie Lemons 11 North Stokes
    3rd Team Mandeesa Singletery 11 North Iredell
    3rd Team Brandy Stanley 11 Forbush
    3rd Team Haley Williams 10 Wilkes Central
    Coach of Yr Howard Mayo   Mt Airy
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kim McNeil 12 Ashe County
    1st Team Kelsey Long 11 East Surry
    1st Team Kelli Bonner 10 Starmount
    1st Team Emily Culler 10 North Surry
    1st Team Jessica Brown 12 West Stokes
    2nd Team Julianna Prim 12 Starmount
    2nd Team Mallary Clay 10 Ashe County
    2nd Team Nicole Rumplasch 10 North Surry
    2nd Team Courtney Simmons 12 East Surry
    2nd Team Taylor Hiatt 10 Mount Airy
    3rd Team Kelsey Hawks 12 West Stokes
    3rd Team Maggie McKee 12 Mount Airy
    3rd Team Katie Ryder 9 Wilkes Central
    3rd Team Haley Williams 9 Wilkes Central
    3rd Team Racheal Salmons 12 Forbush
    Coach  of Yr Laura Foster   Ashe County
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Whitley Culler 12 North Surry
    1st Team Kim McNeil 11 Ashe County
    1st Team Sarah Smith 12 North Wilkes
    1st Team Shi-Heria Shipp 11 Salisbury
    1st Team Tori Welch 12 Mt Airy
    2nd Team Kelly Hudler 12 Ashe County
    2nd Team Kelsey Long 10 East Surry
    2nd Team Shanequa Phifer 10 Salisbury
    2nd Team Jordan Raye 11 Starmount
    2nd Team Courtney Simmons 11 East Surry
    Coach of Yr Robert Smith   East Surry
 

District 12

  • 2020

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Emily Carver 11 Enka
    1st Team Torin Rogers 10 Murphy
    1st Team Annabelle Schultz 12 Erwin
    1st Team Hannah Tipton 11 Mtn Heritage
    1st Team Lani Woods 12 North Buncombe
    2nd Team Sydni Addison 12 Murphy
    2nd Team Tristen Berry 12 Brevard
    2nd Team Hadleigh Dill 9 Enka
    2nd Team Cambrie Lovin 12 Robbinsville
    2nd Team Deante Toineeta 11 Cherokee
    3rd Team Paige Johnson 11 Mitchell
    3rd Team Evangelia Paulk 9 Asheville
    3rd Team Karlyn Pickens 10 North Buncombe
    3rd Team Hannah Ray 12 Mtn Heritage
    3rd Team Emma Smith 11 Asheville
    Coach of Yr Ray Gutierrez   Murphy
  • 2019

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Emily Carver 10 Enka
    1st Team Deante Toineetta 10 Cherokee
    1st Team Hannah Tipton 10 Mountain Heritage
    1st Team Jai Wilson 12 Erwin
    1st Team Aubrey Clapsaddle 12 Murphy
    2nd Team Chesney Gardner 12 Owen
    2nd Team Heaven Nelson 12 Avery
    2nd Team Amber Redmond 12 Asheville
    2nd Team Shelby Glance 12 Tuscola
    2nd Team Kaitlyn Messer 12 Erwin
    3rd Team Presley Peterson 12 Mountain Heritage
    3rd Team Shea Sutton 12 Smoky Mountain
    3rd Team Sydni Addison 11 Murphy
    3rd Team Tori Teesateskie 12 Cherokee
    3rd Team Hannah McMahan 11 Mitchell
    Coach of Yr Susie Shelton   Mountain Heritage
  • 2018

     

    First Name Last Name Grade School

    1st Team

    Player of Yr.

    Jessica Beckner 12 Murphy
    1st Team Ciera Chandler 12 Mountain Heritage
    1st Team Shelby Grace 11 Tuscola
    1st Team Lani Woods 10 Pisgah
    1st Team-tie Aleshia Tisho 12 Smoky Mountain
    1st Team-tie Tori Tesseteskie 11 Cherokee
    2nd Team Erin Tesseteskie 12 Robbinsville
    2nd Team Amber Redmond 11 Erwin
    2nd Team Chesney Gardner 11 Owen
    2nd Team-tie Aubrey Clapsaddle 11 Murphy
    2nd Team-tie Gracy Briggs 11 Rosman
    3rd Team Jaia Wilson 11 West Henderson
    3rd Team Emily Carver 9 Enka
    3rd Team Morgan Buchanan 12 Mitchell
    3rd Team Heaven Nelson 11 Avery County
    Coach of Yr Susie Shelton   Mountain Heritage
  • 2017

      First Name Last Name Grade School

    1st  Team
    Player of Yr

    Maddie Webb 12 Pisgah
    1stTeam Ciera Chandler 11 Mountian Heritage
    1stleam Pooh King 12 Cherokee
    1stTeam Emma Stroup 12 Murphy
    1stTeam Heaven Nelson 10 Avery
    2nd Team Brook Vilcinskas 12 Madison
    2nd Team Jhimya Mccollum 12 Smoky Mountain
    2nd Team Lexi Taro 12 Frankiln
    2nd Team Shelby Glance 10 Tuscola
    2nd Team Jaia Wilson 10 West Henderson
    3rd Team Chesney Gardner 10 Owen
    3rd Team Treasure Bailey 12 Erwin
    3rd Team Shay Tisho 11 Smoky Mountain
    3rd Team Taryn Ledford 12 Smoky Mountain
    Coach of Yr Heather Klipa   Sm oky Mountain
  • 2016

      First Name Last Name Grade School
    1 s t Team
    Player of Yr
    Brooklyn Allen 12 Pisgah
    1st  Team Dalton Gossett 12 Erwin
    1st Team Samantha Olson 12 Enka
    1st Team Hayley Kropp 12 Polk County
    1st Team Haylie Shope 12 Hiwassee Dam
    2nd Team Ciera Chandler 10 Mountain Heritage
    2nd Team Kendra Griffin 12 Erwin
    2nd Team Aaliyah McCollum 10 Smoky Mountain
    2nd Team Pooh King 11 Cherokee
    2nd Team Tory Agrusa 12 Franklin
    3rd Team Chesney Gardner 9 Owen
    3rd Team Zoey Jacobsen 11 Hiwassee Dam
    3rd Team Shelby Glance 9 Tuscola
    3rd Team Kinsley Orr 12 Robbinsville
    3rd Team Erin Maennle 12 Robbinsville
    Co-COY Terry Gossett   Erwin
    Co-COY
    Ray
    Gutierrez   Hiwassee Dam
  • 2015

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Kendall Toineeta 12 Cherokee
    1st Team Brooklyn Allen 11 Pisgah
    1st Team Destiny Elkins 12 Mountain Heritage
    1st Team Dalton Gossett 11 Erwin
    1st Team Stephanie Patton 12 Hayesville
    2nd Team Baylea Loven 12 Madison
    2nd Team Vanessa Agrusa 12 Franklin
    2nd Team Amanda Thompson 12 Hayesville
    2nd Team Mariah Reid 12 Erwin
    2nd Team Kendra Griffin 12 Erwin
    3rd Team Markia Stacey 12 McDowell
    3rd Team Jackie Rigsby 12 North Buncombe
    3rd Team Sydney Singleton 12 Pisgah
    3rd Team Samantha Olson 11 Enka
    3rd Team Aliyah McCollum 9 Smoky Mountain
    Coach of Yr Terry  Gossett   Clyde Erwin
  • 2014

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Meghan McQuade 12 Hayesville
    1st Team Sheridan Pressley 12 Pisgah
    1st Team Avery Mintz 12 Cherokee
    1st Team Sarah Henson 12 Franklin
    1st Team Brooklyn Allen 10 Pisgah
    2nd Team Destiny Elkins 11 Min. Heritage
    2nd Team Markia Stacey 11 McDowell
    2nd Team Kendall Toineeta 11 Cherokee
    2nd Team Whitney DeMoss 12 Enka
    2nd Team Amber Long 12 Robbinsville
    3rd Team Amanda Thompson 11 Hayesville
    3rd Team Haley Higgins 12 North Buncombe
    3rd Team Karly McRary 11 McDowell
    3rd Team Mariah Lewis 12 Pisgah
    3rd Team Mariah Reid 11 Erwin
    Coach of Yr Jennifer Brooks   McDowell
  • 2013

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Avery Mintz 11 Cherokee
    1st Team Shelby Tricoli 12 Tuscola
    1st Team Sheridan Pressley 11 Pisgah
    1st Team Stephanie Smith 12 East Henderson
    1st Team Samm Chandler 12 Mountain Heritage
    2nd Team Maggie Stewart 12 Franklin
    2nd Team Meghan McQuade 11 Hayesville
    2nd Team Kendall Toineeta 10 Cherokee
    2nd Team Cheyenne Logan 11 TC  Roberson
    2nd Team Maris Ridenour 12 Smoky Mountain
    3rd Team Nicole Miller 12 West Henderson
    3rd Team Haley Higgins 11 North Buncombe
    3rd Team Taylor Gibson 12 Tuscola
    3rd Team Brooklyn Allen 9 Pisgah
    3rd Team Sarah Henson 11 Franklin
    Coach of Yr Brandon Holloway   Pisgah
  • 2012

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Lindsay Simpson 12 Franklin
    1st Team Katie Williams 12 Robbinsville
    1st Team Shakira Allen 12 Erwin
    1st Team Stephanie Smith 10 East Henderson
    1st Team Shelby Tricoli 11 Tuscola
    2nd Team Sarah Henson 10 Smoky Mountain
    2nd Team Sheridan Pressley 10 Pisgah
    2nd Team Avery Mintz 10 Cherokee
    2nd Team Brooke Garrison 12 Erwin
    2nd Team Brittany Singleton 12 Tuscola
    3rd Team Samm Chandler 11 Mountain Heritage
    3rd Team Brianna Woody 11 Mountain Heritage
    3rd Team Katie Atkins 12 Mitchell
    3rd Team Aaliyah Waddell 11 Hendersonville
    3rd Team Nicole Miller 11 West Henderson
    Coach of Yr Ann Gardner   Tusco la
  • 2010

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Lakin Norris 12 Mitchell
    1st Team Shonese Jones 11 Brevard
    1st Team Kirklin Kirkpatrick 12 Tuscola
    1st Team Ashley Brown 11 N. Henderson
    1st Team Brooks Walz 12 Hendersonville
    2nd Team Katelyn Bradley 12 Tuscola
    2nd Team Jodi Edwards 11 N. Henderson
    2nd Team Cortney Lance 11 Brevard
    2nd Team Autumn Thompson 12 Mitchell
    2nd Team        
    Coach of Yr Dawn Lowe   Mitchell
  • 2009

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Lakin Norris 11 Mitchell
    1st Team
    Player of Yr
    Tee'Ara Copney 12 TC Roberson
    1st Team Shonese Jones 10 Brevard
    1st Team Maria Young 12 TC Roberson
    1st Team Kirklin Kirkpatrick 11 Tuscola
    Co-Coach  of Yr Dawn Lowe   Mitchell
    Co-Coach  of Yr Tim Epley   TC Roberson
  • 2008

      First Name Last Name Grade School
    1st Team
    Player of Yr
    Morgan McMinn 12 North Henderson
    1st Team Samnatha Blevins 12 Mitchell
    1st Team Jenna Cabe 12 Franklin
    1st Team Maria Young 11 TC Roberson
    1st Team Lakin Norris 10 Mitchell
    1st Team Tee'Ara Copney 11 TC Roberson
    Coach of Yr Dawn Lowe   Mitchell